INDEX
Trainees > Refresher Course for Supervisors (LSG/HSG)

<< back to Trainees page

Refresher Course for Supervisors (LSG/HSG)

i.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Dipak Goswami Guwahati Assam 3-2-04 13-2-04
2 SibaPrasadThakuria Guwahati Assam 3-2-04 13-2-04
3 Siraj Uddin RMS "S" Dn. Assam 3-2-04 13-2-04
4 KhagendraNathDas RMS "GH" Dn. Assam 3-2-04 13-2-04
5 MohendraNathBora Sivasagar Assam 3-2-04 13-2-04
6 Labanya Boro ArunachalPradesh North East 3-2-04 13-2-04
7 SunilChandraBhowmik Agartala North East 3-2-04 13-2-04
8 M.Devendra Singh Manipur North East 3-2-04 13-2-04
9 Uma Roy Maghalaya North East 3-2-04 13-2-04
10 Mani Choudhury Dharmanagar North East 3-2-04 13-2-04

go TOP

ii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 P.K.Ray ArunachalPradesh NorthEast 14-03-05 28-03-05
2 Shyamal Nath ArunachalPradesh NorthEast 14-03-05 28-03-05
3 S.P.Vaiphei Manipur NorthEast 14-03-05 28-03-05
4 L.Giridhan Singh Manipur NorthEast 14-03-05 28-03-05
5 K.W.Gboibodi Singh Manipur NorthEast 14-03-05 28-03-05
6 Jayanta Saha Agartala NorthEast 14-03-05 28-03-05
7 Nirmal Chakraborty Agartala NorthEast 14-03-05 28-03-05
8 Kirtiman Dewan Dharmanagar NorthEast 14-03-05 28-03-05
9 Surymahan Das Dharmanagar NorthEast 14-03-05 28-03-05
10 Purabi Nandi Meghalaya NorthEast 14-03-05 28-03-05
11 Krishna DebChoudhury Meghalaya NorthEast 14-03-05 28-03-05
12 P. R. Chakraborty Nagaland NorthEast 14-03-05 28-03-05
13 M. Hovikhesema Nagaland NorthEast 14-03-05 28-03-05
14 Gugan Chandra Das Goalpara Assam 14-03-05 28-03-05
15 Sukhnath lalovan Dibrugarh Assam 14-03-05 28-03-05
16 Kapan Chandra Taye Dibrugarh Assam 14-03-05 28-03-05
17 SunilKumarChakraborty RMS "GH" Dn. Assam 14-03-05 28-03-05
18 Anil Baran Barman RMS "GH" Dn. Assam 14-03-05 28-03-05
19 Narayan Chandra Nath Darrang Assam 14-03-05 28-03-05
20 Bishnu Ram Boro Darrang Assam 14-03-05 28-03-05
21 Jahinuddin Ahmed Guwahati Assam 14-03-05 28-03-05
22 Minati Devi Guwahati Assam 14-03-05 28-03-05
23 Krishnakamal Dutta RMS "S" Dn. Assam 14-03-05 28-03-05
24 Sitansshu Chanda Cachar Assam 14-03-05 28-03-05
25 Dimbendra Sankar Bora Nagaon Assam 14-03-05 28-03-05
26 A.N.M.H. Rahman Nagaon Assam 14-03-05 28-03-05
27 RameshChandraRajkhowa Sivasagar Assam 14-03-05 28-03-05
28 Gaubhi Ram Deori Tinsukia  Assam 14-03-05 28-03-05
29 Mahendra Talukdar Nalbari-Barpeta Assam 14-03-05 28-03-05

go TOP

iii.

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Bhaben Chandra Nath Guwahati Assam 04-07-05 08-07-05
2 Achyatananda Das Guwahati Assam 04-07-05 08-07-05
3 Shadat Ali Sarkar Goalpara Assam 04-07-05 08-07-05
4 Keshab Chandra Nath Goalpara Assam 04-07-05 08-07-05
5 Bani Kanta Pathak RMS "GH" Dn Assam 04-07-05 08-07-05
6 Nitai Charan Nath RMS "GH" Dn Assam 04-07-05 08-07-05
7 Jitendra Nath Deori Sivasagar Assam 04-07-05 08-07-05
8 Purnima Das Sivasagar Assam 04-07-05 08-07-05
9 Dibya Dhar Sonowal Dibrugarh Assam 04-07-05 08-07-05
10 Narendra Nath Kalita Tinsukia Assam 04-07-05 08-07-05
11 RamendraChakraborty Tinsukia Assam 04-07-05 08-07-05
12 Hem Chandra Barman Cachar Assam 04-07-05 08-07-05
13 BijayKumarSuklabaidya Cachar Assam 04-07-05 08-07-05
14 Lalit Chandra Boro Darrang Assam 04-07-05 08-07-05
15 Dambaru Saikia RMS "S" Dn Assam 04-07-05 08-07-05
16 Arabinda Das RMS "S" Dn Assam 04-07-05 08-07-05
17 N. Ramo Singh Manipur North East 04-07-05 08-07-05
18 Y.Rajendra Singh Manipur North East 04-07-05 08-07-05
19 Rajani Kanta Boro ArunachalPradesh North East 04-07-05 08-07-05
20 BirajKumarBasumatary ArunachalPradesh North East 04-07-05 08-07-05
21 Axun Kumar Biswas Agartala North East 04-07-05 08-07-05
22 Ratna Biswas Meghalaya North East 04-07-05 08-07-05
23 Lakshmi Das Nagaland North East 04-07-05 08-07-05
24 Bimalendu Dey Kumar Dharmanagar North East 04-07-05 08-07-05

go TOP

iv.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Vikeulhai Angami Nagaland North East 19-09-05 24-09-05
2 A. K. Singh Nagaland North East 19-09-05 24-09-05
3 Kvanlal Thanua Mizoram North East 19-09-05 24-09-05
4 Haren Debnath Agartala North East 19-09-05 24-09-05
5 M. Devendra Singh Manipur North East 19-09-05 24-09-05
6 ShivaniBhattacherjee Dharmanagar North East 19-09-05 24-09-05
7 Diph Runkayastha Dharmanagar North East 19-09-05 24-09-05
8 M.L. Talukdar ArunachalPradesh North East 19-09-05 24-09-05
9 Swapna Chatterjee Meghalaya North East 19-09-05 24-09-05
10 Thakesawuightwarhn Meghalaya North East 19-09-05 24-09-05
11 Sucheta Dey Nagaon Assam 19-09-05 24-09-05
12 Ramani Mahan Das Nagaon Assam 19-09-05 24-09-05
13 Gajen Chandra Das Goalpara Assam 19-09-05 24-09-05
14 Tarun Talikdar Guwahati Assam 19-09-05 24-09-05
15 S.P.Saikia Guwahati Assam 19-09-05 24-09-05
16 AnimulRashidTalukdar Cachar Assam 19-09-05 24-09-05
17 Narendra Nath Dibrugarh Assam 19-09-05 24-09-05
18 Gunznath Dutta Sivasagar Assam 19-09-05 24-09-05
19 Pulen Kumar Gogoi Sivasagar Assam 19-09-05 24-09-05
20 MrigendraChandraDas Tinsukia Assam 19-09-05 24-09-05
21 Narayan Das  Tinsukia Assam 19-09-05 24-09-05
22 Phani Bhusan Chandra RMS "S" Dn. Assam 19-09-05 24-09-05
23 Satyendra RMS "GH" Dn Assam 19-09-05 24-09-05
24 S.K.Bezbaruah Nalbari-Barpeta Assam 19-09-05 24-09-05

go TOP

v.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Prabin Chandra Kalita RMS "GH" Dn. Assam 29-05-06 03-06-06
2 N.N.Goswami RMS "GH" Dn. Assam 29-05-06 03-06-06
3 I.K.Ali Nagaon Assam 29-05-06 03-06-06
4 Dimbeswar Bora Nagaon Assam 29-05-06 03-06-06
5 AchuytanandaDas Guwahati Assam 29-05-06 03-06-06
6 N.K.Goswami Guwahati Assam 29-05-06 03-06-06
7 R.P.Sarma Dibrugarh Assam 29-05-06 03-06-06
8 Bishnudhar Bora Dibrugarh Assam 29-05-06 03-06-06
9 Hem Chandra Barman Cachar Assam 29-05-06 03-06-06
10 Bishnu Ram Boro Darrang Assam 29-05-06 03-06-06
11 L.N.Gogoi Sivasagar Assam 29-05-06 03-06-06
12 Manik Dutta Sivasagar Assam 29-05-06 03-06-06
13 Lalthanchhungi Mizoram North East 29-05-06 03-06-06
14 P.Lulhhuipa Mizoram North East 29-05-06 03-06-06
15 SunilChandraAcharjee Dharmanagar North East 29-05-06 03-06-06
16 Nomal Chandra Boro ArunachalPradesh North East 29-05-06 03-06-06
17 S.Bheighra Singh Manipur North East 29-05-06 03-06-06

go TOP

vi.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From  To
1 Thekesa D.Wakji Meghalaya North East 02-07-07 13-07-07
2 NirmalChakraborty Agartala North East 02-07-07 13-07-07
3 Stephen Jesca Nagaland North East 02-07-07 13-07-07
4 SachinKumarDeori ArunachalPradesh North East 02-07-07 13-07-07
5 Bhupen Saikia Sivasagar Assam 02-07-07 13-07-07
6 Sunil ChandraSaha Dibrugarh Assam 02-07-07 13-07-07
7 Churani Patar Nagaon Assam 02-07-07 13-07-07
8 Mahesh Barman Nalbari-Barpeta Assam 02-07-07 13-07-07
9 Ashit Kumar Dutta Tinsukia Assam 02-07-07 13-07-07
10 Bijay Ranjan Das RMS "GH" Dn. Assam 02-07-07 13-07-07
11 Deben Patowary Darrang Assam 02-07-07 13-07-07
12 Harikanta Kalita Darrang Assam 02-07-07 13-07-07

go TOP

vii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 NarendraKumarDas Cachar Assam 16-07-07 28-07-07
2 PijushKantiAcharjee RMS "S" Dn. Assam 16-07-07 28-07-07
3 S.K.Barman Nalbari-Barpeta Assam 16-07-07 28-07-07
4 SwapnaChakraborty Nagaon Assam 16-07-07 28-07-07
5 Gunja Nath Dutta Sivasagar Assam 16-07-07 28-07-07
6 Pradip Hazarika Tinsukia Assam 16-07-07 28-07-07
7 Manoranjan Ram Dibrugarh Assam 16-07-07 28-07-07
8 Ntrmal Chandra Das Darrang Assam 16-07-07 28-07-07
9 Badaruddin Ahmed Guwahati Assam 16-07-07 28-07-07
10 Giyasuddin Ahmed Goalpara Assam 16-07-07 28-07-07
11 Sukla Ghose Dharmanagar North East 16-07-07 28-07-07
12 N.Koireng Singh Manipur North East 16-07-07 28-07-07
13 T.S. Kipgen Manipur North East 16-07-07 28-07-07

go TOP

viii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Pranati Sonowal Dibrugarh Assam 01-10-07 12-10-07
2 Niranjan Borah Nagaon Assam 01-10-07 12-10-07
3 Bhola Nath Bora Sivasagar Assam 01-10-07 12-10-07
4 Subhas Das Tinsukia Assam 01-10-07 12-10-07
5 Uma Sankar Sarkar RMS "S" Dn. Assam 01-10-07 12-10-07
6 Durga Ram Deka Guwahati Assam 01-10-07 12-10-07
7 Ananta Kumar Das Guwahati Assam 01-10-07 12-10-07
8 GaurangaChandraRoy Goalpara Assam 01-10-07 12-10-07
9 K. Thanghrima Mizoram North East 01-10-07 12-10-07
10 BiswaRoyDenBarman Agartala North East 01-10-07 12-10-07
11 Kevilekho Angami Nagaland North East 01-10-07 12-10-07
12 R.K.Tombi Sana Manipur North East 01-10-07 12-10-07

go TOP

ix.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 PromeshChandraNath Cachar Assam 12-11-07 23-11-07
2 Ajit Kumar Handique Sivasagar Assam 12-11-07 23-11-07
3 Pradip Nag Tinsukia Assam 12-11-07 23-11-07
4 Lilamoy Das RMS "S" Dn. Assam 12-11-07 23-11-07
5 Mujibar Rahman Guwahati Assam 12-11-07 23-11-07
6 Achyutananda Das Guwahati Assam 12-11-07 23-11-07
7 Sewali Hazarika Nagaon Assam 12-11-07 23-11-07
8 Kamini Das RMS "GH"Dn Assam 12-11-07 23-11-07
9 Manoranjan Ram Dibrugarh Assam 12-11-07 23-11-07
10 JyotirmoyChakraborty Dharmanagar North East 12-11-07 23-11-07
11 AsitKumarChoudhury Agartala North East 12-11-07 23-11-07
12 Kheiruddin Manipur North East 12-11-07 23-11-07
13 E. Kharmu Tee Meghalaya North East 12-11-07 23-11-07
14 H. John Mizoram North East 12-11-07 23-11-07

go TOP

x.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Narayan Sarma Nalbari-Barpeta Assam 26-11-07 07-12-07
2 Haldhar Pathak Nalbari-Barpeta Assam 26-11-07 07-12-07
3 Ganesh Das Guwahati Assam 26-11-07 07-12-07
4 Bishnu Ram Boro Darrang Assam 26-11-07 07-12-07
5 MrigendraKumarDas Tinsukia Assam 26-11-07 07-12-07
6 Dipak Deb Dibrugarh Assam 26-11-07 07-12-07
7 Alak Kumar Saha Dibrugarh Assam 26-11-07 07-12-07
8 Nur Kasem SK Goalpara Assam 26-11-07 07-12-07
9 Abdul Maleque Nagaon Assam 26-11-07 07-12-07
10 K. Zetsuvi Nagaland North East 26-11-07 07-12-07
11 Abdul Rashid Manipur North East 26-11-07 07-12-07
12 Arati Paul Agartala North East 26-11-07 07-12-07

go TOP

xi.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Abdur Rahman Nalbari-Barpeta Assam 10-12-07 22-12-07
2 Ashit Kumar Singha RMS "GH" Dn Assam 10-12-07 22-12-07
3 Jaidhan Basumatary Darrang Assam 10-12-07 22-12-07
4 Jogendra Nath Saikia Sivasagar Assam 10-12-07 22-12-07
5 Sadequl Hussain Sivasagar Assam 10-12-07 22-12-07
6 Rajendra Nath Dutta Dibrugarh Assam 10-12-07 22-12-07
7 Kalpana Deb Guwahati Assam 10-12-07 22-12-07
8 Bipin Chandra Nath Nagaon Assam 10-12-07 22-12-07
9 Dehiram Patar Nagaon Assam 10-12-07 22-12-07
10 SushilBaranChakraborty Tinsukia Assam 10-12-07 22-12-07
11 Sajal Kumar Das RMS "S" Dn Assam 10-12-07 22-12-07
12 Shyamal Nath Agartala NorthEast 10-12-07 22-12-07
13 Dibakar Majumdar Dharmanagar NorthEast 10-12-07 22-12-07
14 Viketoulhou Angami Nagaland NorthEast 10-12-07 22-12-07

go TOP

xii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Hareram Prasad Tinsukia Assam 01-01-08 11-01-08
2 Abu Sayed Bakshi Nagaon Assam 01-01-08 11-01-08
3 Indra Mohan Saikia Dibrugarh Assam 01-01-08 11-01-08
4 Indrani Bhattacherjee Guwahati Assam 01-01-08 11-01-08
5 Sabitri Barman Roy Guwahati Assam 01-01-08 11-01-08
6 Sujit Kumar DasGupta RMS"GH"Dn. Assam 01-01-08 11-01-08
7 Bijoy Ranjan Das RMS"GH"Dn. Assam 01-01-08 11-01-08
8 DwijendraNathTalukdar Nalbari-Barpeta Assam 01-01-08 11-01-08
9 Gobinda Chandra Boro Darrang Assam 01-01-08 11-01-08

<< back to Trainees page

 
HOME :: ABOUT US :: TOURIST PLACES :: TRAINING SCHEDULE :: HELP DESK :: LIBRARY :: HISTORY CELL TRAINING ACTIVITIES :: TRAINEES :: OTHER LINKS :: ENQUIRY
 
 
 
Contents provided by Department of Post, Postal Training Centre, Guwahati
Site Designed, Maintained and Hosted by NIC, Assam State Centre, Assam Secretariat, Dispur, Guwahati-6