INDEX
Trainees > Special Courses

<< back to trainees page

Special Courses

>> Customer Care and Implementation of Citizen Charter

>> Premium Products

>> Customer Care

>> Complaints Handling

>> Mail Operations and Management

>> Philately

>> Marketing and BD

>> Office Procedures

 

i.    Customer Care & Implementation of Citizen Charter

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 MitaliPrabhaDas RMS "GH" Dn. Assam 22-12-03 27-12-03
2 Malin Nath Nalbari-Barpeta Assam 22-12-03 27-12-03
3 Purabi Sharma Nagaon Assam 22-12-03 27-12-03
4 Rijit Konwar Dibrugarh Assam 22-12-03 27-12-03
5 Bapan Chanda Meghalaya North East 22-12-03 27-12-03
6 TapasKumarNath Agartala North East 22-12-03 27-12-03
7 Pranab Bikash Sil Dharmanagar North East 22-12-03 27-12-03
8 Y.Sanjoy Singh Manipur North East 22-12-03 27-12-03

ii.    Premium Products

a.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 MrigankaMouliBhattacharjee Meghalaya North East 19-1-04 24-1-04
2 Thanghmingliana Ralta Mizoram North East 19-1-04 24-1-04
3 Suman Deb Dharmanagar North East 19-1-04 24-1-04
4 G. Athena Manipur North East 19-1-04 24-1-04
5 Jewel Basumatary ArunachalPradesh North East 19-1-04 24-1-04
6 Shyamal Dutta Tinsukia Assam 19-1-04 24-1-04
7 Mridul Gogoi Dibrugarh Assam 19-1-04 24-1-04
8 Banik Kumar Barman Cachar Assam 19-1-04 24-1-04
9 Ramendu Sekhar Choudhury RMS "S" Dn. Assam 19-1-04 24-1-04

b.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Bipin Chandra Das Dibrugarh Assam 02-05-05 07-05-05
2 Mridul Gogoi Dibrugarh Assam 02-05-05 07-05-05
3 Abhijit Mahanta Guwahati Assam 02-05-05 07-05-05
4 Raju Mukharjee Guwahati Assam 02-05-05 07-05-05
5 Biplab Das Guwahati Assam 02-05-05 07-05-05
6 SibaPrasadThakuria Guwahati Assam 02-05-05 07-05-05
7 Diptendu Sen Guwahati Assam 02-05-05 07-05-05
8 Haren Handique Darrang Assam 02-05-05 07-05-05
9 Rameswar Hazarika Darrang Assam 02-05-05 07-05-05
10 Dipak Kumar Das Tinsukia Assam 02-05-05 07-05-05
11 Lathuram Das Tinsukia Assam 02-05-05 07-05-05
12 Randhir Das Cachar Assam 02-05-05 07-05-05
13 Ranjit Das RMS "S" Dn Assam 02-05-05 07-05-05
14 R. K. Hajanog RMS "S" Dn Assam 02-05-05 07-05-05
15 BijaySankarBarman Nalbari-Barpeta Assam 02-05-05 07-05-05
16 Binay Debbarma Agartal North East 02-05-05 07-05-05
17 Atanu Maddk Agartal North East 02-05-05 07-05-05
18 C. Lalmunuana Mizoram North East 02-05-05 07-05-05
19 Raju Gurung Nagaland North East 02-05-05 07-05-05
20 Siba Nath Rai ArunachalPradesh North East 02-05-05 07-05-05
21 E. K. Rajen ArunachalPradesh North East 02-05-05 07-05-05
22 Biswajit Choudhury Dharmanagar North East 02-05-05 07-05-05
23 A. Dalim Singh Manipur North East 02-05-05 07-05-05
24 A. manab Swaka Manipur North East 02-05-05 07-05-05
25 Femelyne Majoue Meghalaya North East 02-05-05 07-05-05

c. 

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Yhunsinla Magh Nagaland North East 11-07-05 16-07-05
2 Hubert Tameng Nagaland North East 11-07-05 16-07-05
3 ManojKumarSingh ArunachalPradesh North East 11-07-05 16-07-05
4 Bibhankar Nath Dharmanagar North East 11-07-05 16-07-05
5 Sanjay Paul Dharmanagar North East 11-07-05 16-07-05
6 Remigious Syiem Meghalaya North East 11-07-05 16-07-05
7 Anima Gogoi Meghalaya North East 11-07-05 16-07-05
8 Bipin Chandra Das Dibrugarh Assam 11-07-05 16-07-05
9 Alok Ranjan Nag Cachar Assam 11-07-05 16-07-05
10 H.Moni Mahan Singh Cachar Assam 11-07-05 16-07-05
11 Udai Chandrra Kalita Tinsukia Assam 11-07-05 16-07-05
12 Ganga Ram Medhi Nalbari-Barpeta Assam 11-07-05 16-07-05
13 Gunanda Pathak Nalbari-Barpeta Assam 11-07-05 16-07-05
14 Kishor Ranjan Talukdar Nalbari-Barpeta Assam 11-07-05 16-07-05
15 Nasir Hussain Nagaon Assam 11-07-05 16-07-05
16 Badrul Haque Nagaon Assam 11-07-05 16-07-05
17 Jaysingh Das Nagaon Assam 11-07-05 16-07-05
18 Phanidhar Patir Sivasagar Assam 11-07-05 16-07-05
19 Dhrubjyoti Hazarika Sivasagar Assam 11-07-05 16-07-05
20 MadhurjyaKumarPhukan Sivasagar Assam 11-07-05 16-07-05
21 Babul Boro Goalpara Assam 11-07-05 16-07-05
22 Shova Guha Goalpara Assam 11-07-05 16-07-05
23 Rajab Ali Mandal Goalpara Assam 11-07-05 16-07-05

d.

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Madhumita Goswami Tinsukia Assam 25-07-05 30-07-05
2 Neelu Gurung Tinsukia Assam 25-07-05 30-07-05
3 Shanein Ahmed Sivasagar Assam 25-07-05 30-07-05
4 Manoj Kumar Das Sivasagar Assam 25-07-05 30-07-05
5 AngshumanBhattacherjee Dibrugarh Assam 25-07-05 30-07-05
6 Mahendra Talukdar Nalbari-Barpeta Assam 25-07-05 30-07-05
7 Manmohan Nath Nalbari-Barpeta Assam 25-07-05 30-07-05
8 Krishna Puzari Guwahati Assam 25-07-05 30-07-05
9 Biraj Baruah RMS "S" Dn Assam 25-07-05 30-07-05
10 Tarun Chandra Bora Nagaon Assam 25-07-05 30-07-05
11 Anendra Malakar Nagaon Assam 25-07-05 30-07-05
12 Anil Kumar Basumatary Darrang Assam 25-07-05 30-07-05
13 Tapan Ranjan Kalita Darrang Assam 25-07-05 30-07-05
14 Swapan Dutta Darrang Assam 25-07-05 30-07-05
15 Meena Talukdar Goalpara Assam 25-07-05 30-07-05
16 Ajanta Haloi Goalpara Assam 25-07-05 30-07-05
17 Arundhati Ray Agartala North East 25-07-05 30-07-05
18 Chaffi Chanda Agartala North East 25-07-05 30-07-05
19 Jaumat Kabho ArunachalPradesh North East 25-07-05 30-07-05
20 Kamphen G. malngong Meghalaya North East 25-07-05 30-07-05
21 Zasibeituousal Nagaland North East 25-07-05 30-07-05

e.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Susanta Das Agartala North East 08-05-06 12-05-06
2 Sanjay Deb Sarma Agartala North East 08-05-06 12-05-06
3 Intiban Dam Meghalaya North East 08-05-06 12-05-06
4 Surajit Dey Meghalaya North East 08-05-06 12-05-06
5 NameikakPamBirenSingh Manipur North East 08-05-06 12-05-06
6 N.H.Anukuman Manipur North East 08-05-06 12-05-06
7 P.H.Vanlalmuara Mizoram North East 08-05-06 12-05-06
8 Jytoprasad Nath Nagaon Assam 08-05-06 12-05-06
9 Bijay Bhsan Das Cachar Assam 08-05-06 12-05-06
10 Biman Ranjan Haldar Cachar Assam 08-05-06 12-05-06
11 Biswajit Mandal Tinsukia Assam 08-05-06 12-05-06
12 Bipul Kumar Dutta Nalbari-Barpeta Assam 08-05-06 12-05-06
13 Binod Kumar Barman Nalbari-Barpeta Assam 08-05-06 12-05-06
14 Bhaben Basumatary Nalbari-Barpeta Assam 08-05-06 12-05-06
15 Nandita Choudhury RMS "GH" Dn. Assam 08-05-06 12-05-06
16 Prasanta Ray RMS "GH" Dn. Assam 08-05-06 12-05-06
17 Hemlata Medhi Goalpara Assam 08-05-06 12-05-06
18 Ashim Bardhan Goalpara Assam 08-05-06 12-05-06
19 Pallab Choudhury RMS "S" Dn. Assam 08-05-06 12-05-06
20 Parag Kumar Das Sivasagar Assam 08-05-06 12-05-06
21 Jyoti Prakash Das Sivasagar Assam 08-05-06 12-05-06
22 Mamani Devi Guwahati Assam 08-05-06 12-05-06

iii. Customer Care

a.

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Neelu Gurung Tinsukia Assam 29-03-05 31-03-05
2 Konnaki Mahanta RMS "GH" Dn Assam 29-03-05 31-03-05
3 Dipwantia Das Cachar Assam 29-03-05 31-03-05
4 KeumuddinMazumdar Cachar Assam 29-03-05 31-03-05
5 Panchanana Ray Goalpara Assam 29-03-05 31-03-05
6 Nazir Hussain Nagaon Assam 29-03-05 31-03-05
7 Purabi Sarma Nagaon Assam 29-03-05 31-03-05
8 Ashish Mazumdar Nagaon Assam 29-03-05 31-03-05
9 Gopal ChandraChanda Nalbari-Barpeta Assam 29-03-05 31-03-05
10 Brahma Kanta Bora RMS "S" Dn. Assam 29-03-05 31-03-05
11 Nirmal Bhattacharjee Guwahati Assam 29-03-05 31-03-05
12 NeelmoniKhatiyaDeori Guwahati Assam 29-03-05 31-03-05
13 Biplab Das Guwahati Assam 29-03-05 31-03-05
14 Bipin Chandra Das Dibrugarh Assam 29-03-05 31-03-05
15 Parag Kumar Das Sivasagar Assam 29-03-05 31-03-05
16 Mukul Deka Sivasagar Assam 29-03-05 31-03-05
17 Devajyoti Bora Sivasagar Assam 29-03-05 31-03-05
18 Anu Saikia Sivasagar Assam 29-03-05 31-03-05
19 Lalngunuani Darlong Dharmanagar North East 29-03-05 31-03-05
20 Manoj Kumar Nath Dharmanagar North East 29-03-05 31-03-05
21 Patnicia Khangyndan Meghalaya North East 29-03-05 31-03-05
22 Sanjay Deb Sarkar Agartala North East 29-03-05 31-03-05
23 PrabirKumarBhattacharjee Agartala North East 29-03-05 31-03-05
24 Kauiso Mao Nagaland North East 29-03-05 31-03-05
25 Sushil Chandra Deori ArunachalPradesh North East 29-03-05 31-03-05
26 B. B. Chowang ArunachalPradesh North East 29-03-05 31-03-05
27 Thanghminguanna Ralt Mizoram North East 29-03-05 31-03-05
28 C. Laldinguualia Mizoram North East 29-03-05 31-03-05

b.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 RitaBhattacharjee Cachar Assam 29-08-05 03-09-05
2 DolonChampaDas Cachar Assam 29-08-05 03-09-05
3 AkashJyotiPhukan Sivasagar Assam 29-08-05 03-09-05
4 Kiran Kalita Nalbari-Barpeta Assam 29-08-05 03-09-05
5 Konnaki Mahanta RMS "GH" Dn Assam 29-08-05 03-09-05
6 Birendra Lahkar RMS "GH" Dn Assam 29-08-05 03-09-05
7 Barnali Mazumdar Guwahati Assam 29-08-05 03-09-05
8 Barnali Das Guwahati Assam 29-08-05 03-09-05
9 Anjali Boro Guwahati Assam 29-08-05 03-09-05
10 Kallul Baruah Guwahati Assam 29-08-05 03-09-05
11 BhabaRanjanNath Nagaon Assam 29-08-05 03-09-05
12 Ratan Deka Tinsukia Assam 29-08-05 03-09-05
13 Swarup Dutta RMS "S" Dn Assam 29-08-05 03-09-05
14 Suman Paul RMS "S" Dn Assam 29-08-05 03-09-05
15 Debojit Bora RMS "S" Dn Assam 29-08-05 03-09-05
16 Ethrinda Kalite Meghalya North East 29-08-05 03-09-05
17 ElvinRayMyathong Meghalya North East 29-08-05 03-09-05
18 Dipu Goon Manipur North East 29-08-05 03-09-05
19 Asim Debnath Agartala North East 29-08-05 03-09-05
20 Apurba Deb Agartala North East 29-08-05 03-09-05
21 Lalsailova Suila Mizoram North East 29-08-05 03-09-05
22 Krishna Deori ArunachalPradesh North East 29-08-05 03-09-05

c.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 KrishnaDharDebnath RMS "GH" Dn Assam 26-09-05 01-10-05
2 Debrati Mukherjee RMS "GH" Dn Assam 26-09-05 01-10-05
3 Dhrubjyoti Das Nalbari-Barpeta Assam 26-09-05 01-10-05
4 Malin Chandra Nath Nalbari-Barpeta Assam 26-09-05 01-10-05
5 Biresh KumarRayeng RMS "S" Dn. Assam 26-09-05 01-10-05
6 Prabin Ranjan Dhar RMS "S" Dn. Assam 26-09-05 01-10-05
7 Reema Chetia Sivasagar Assam 26-09-05 01-10-05
8 Pankaj Sonowal Dibrugarh Assam 26-09-05 01-10-05
9 Bitopan Dutta Dibrugarh Assam 26-09-05 01-10-05
10 Ashim Bardhan Goalpara Assam 26-09-05 01-10-05
11 Meenakshi Das Goalpara Assam 26-09-05 01-10-05
12 Anil Kumar Sarma Tinsukia Assam 26-09-05 01-10-05
13 Arpita Bhattacherjee Cachar Assam 26-09-05 01-10-05
14 Rimjhim Chaliha Nagaon Assam 26-09-05 01-10-05
15 Biswajit Basumatary Nagaon Assam 26-09-05 01-10-05
16 NeelmaniKhatiyaDeori Guwahati Assam 26-09-05 01-10-05
17 Gilbert L. Shanpuael Meghalaya North East 26-09-05 01-10-05
18 Sanateiua Devi Manipur North East 26-09-05 01-10-05
19 Promadini Devi Manipur North East 26-09-05 01-10-05
20 Narayan Chandra Dey Agartala North East 26-09-05 01-10-05
21 Depak Chandra Das Dharmanagar North East 26-09-05 01-10-05
22 Junali Chenmai ArunachalPradesh North East 26-09-05 01-10-05
23 Jogomaya Devi ArunachalPradesh North East 26-09-05 01-10-05

d.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Krishna Rekha Gogoi Dibrugarh Assam 05-06-06 09-06-06
2 Sonali Talukdar Baruah Dibrugarh Assam 05-06-06 09-06-06
3 Uma Rani Doley Guwahati Assam 05-06-06 09-06-06
4 Mihir Kanti Deb Sivasagar Assam 05-06-06 09-06-06
5 Jadav Baruah Sivasagar Assam 05-06-06 09-06-06
6 Sambhu Das Cachar Assam 05-06-06 09-06-06
7 Bijay Chandra Das Goalpara Assam 05-06-06 09-06-06
8 Pradip Kumar  Acharjee Nagaon Assam 05-06-06 09-06-06
9 Jyoti Prasad Nath Nagaon Assam 05-06-06 09-06-06
10 Jyanendra Kumar Sarmah RMS "GH" Dn. Assam 05-06-06 09-06-06
11 Hari Chandra Dutta RMS "GH" Dn. Assam 05-06-06 09-06-06
12 Minjum Lollen ArunachalPradesh NorthEast 05-06-06 09-06-06
13 ShorokhaibamPauchaoSingh Manipur NorthEast 05-06-06 09-06-06
14 Collegethanga Hmar Mizoram NorthEast 05-06-06 09-06-06

iv.    Complaints Handling

a.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 BasuriBhattacherjee Agartala North East 24-05-05 26-05-05
2 Gita Das Agartala North East 24-05-05 26-05-05
3 Thanzuala Mizoram North East 24-05-05 26-05-05
4 KushalChandraDeori ArunachalPradesh North East 24-05-05 26-05-05
5 Nani Gopal Das Meghalaya North East 24-05-05 26-05-05
6 Patricia Kengrimai Meghalaya North East 24-05-05 26-05-05
7 BasabjitDasBhowmik Dharmanagar North East 24-05-05 26-05-05
8 Akhonu Golme Manipur North East 24-05-05 26-05-05
9 H. Sheja Chathe Manipur North East 24-05-05 26-05-05
10 Mahesh ChandraDas Guwahati Assam 24-05-05 26-05-05
11 PijushKantiBhowmik Guwahati Assam 24-05-05 26-05-05
12 Raban Boro Tinsukia Assam 24-05-05 26-05-05
13 Ruhitas Biswas Nagaon Assam 24-05-05 26-05-05
14 IndraSwantHazarika Nagaon Assam 24-05-05 26-05-05
15 KartikChandraGagyan Nagaon Assam 24-05-05 26-05-05
16 GourangaSuktaBaidya Cachar Assam 24-05-05 26-05-05
17 Julu Pow Kaboi Cachar Assam 24-05-05 26-05-05
18 Kamleswar Das Goalpara Assam 24-05-05 26-05-05
19 Phanidhar Das RMS "GH" Dn. Assam 24-05-05 26-05-05
20 Amar Chakraborty RMS "GH" Dn. Assam 24-05-05 26-05-05
21 Kamini Das RMS "GH" Dn. Assam 24-05-05 26-05-05
22 Ratan Talukadar Sivasagar Assam 24-05-05 26-05-05
23 Krishna Kanta Das Nalbari-Barpeta Assam 24-05-05 26-05-05
24 Bipul Thakuria Dibrugarh Assam 24-05-05 26-05-05

b.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 BhupenBhattacherjee Meghalaya NorthEast 21-07-05 23-07-05
2 PratyashRanjanChakraborty Nagaland North East 21-07-05 23-07-05
3 Jogeswar Deori ArunachalPradesh North East 21-07-05 23-07-05
4 Ujjal Kanti Deb ArunachalPradesh North East 21-07-05 23-07-05
5 Sunil Kanti Kannokan Agartala North East 21-07-05 23-07-05
6 Manoj Kumar Nath Dharmanagar North East 21-07-05 23-07-05
7 H. Lalnunhlinea Mizoram North East 21-07-05 23-07-05
8 Thanghnunguiana Ralte Mizoram North East 21-07-05 23-07-05
9 Nibaran chandra Ray RMS "S" Dn Assam 21-07-05 23-07-05
10 Ratish Chandra Dey RMS "S" Dn Assam 21-07-05 23-07-05
11 Debojit Dutta Dibrugarh Assam 21-07-05 23-07-05
12 Ranu Dhekial Dibrugarh Assam 21-07-05 23-07-05
13 Sachin Chandra Ghose Goalpara Assam 21-07-05 23-07-05
14 Phani Mahan Basumatary Goalpara Assam 21-07-05 23-07-05
15 Amanullah Ali RMS "GH" Dn Assam 21-07-05 23-07-05
16 Purabi Sarma Nagaon Assam 21-07-05 23-07-05
17 Badan Kalita Nalbari-Barpeta Assam 21-07-05 23-07-05
18 Neelima Devi Nalbari-Barpeta Assam 21-07-05 23-07-05
19 Mridula Saikia Sivasagar Assam 21-07-05 23-07-05
20 Hameda Begam Sivasagar Assam 21-07-05 23-07-05
21 Moon Choudhury Guwahati Assam 21-07-05 23-07-05
22 Samiran Bhuyan Guwahati Assam 21-07-05 23-07-05
23 Lapa Dey Cachar Assam 21-07-05 23-07-05
24 Rupali DasTalukadar Cachar Assam 21-07-05 23-07-05
25 Baban Prasad Tinsukia Assam 21-07-05 23-07-05

c.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Nandita Shil Cachar Assam 17-04-06 22-04-06
2 Nandini Saikia Dibrugarh Assam 17-04-06 22-04-06
3 Daisy Deb Dibrugarh Assam 17-04-06 22-04-06
4 Arati Puzari Nalbari-Barpeta Assam 17-04-06 22-04-06
5 Tarun Sarma Nalbari-Barpeta Assam 17-04-06 22-04-06
6 Swaraj Kumar Nath Nagaon Assam 17-04-06 22-04-06
7 Jiban Kumar Nath Nagaon Assam 17-04-06 22-04-06
8 Chinmoy Kumar Das Sivasagar Assam 17-04-06 22-04-06
9 Ratan Talukdar Sivasagar Assam 17-04-06 22-04-06
10 Sanjib Deka Tinsukia Assam 17-04-06 22-04-06
11 Ananda Charan Sarma Goalpara Assam 17-04-06 22-04-06
12 Monoj Kumar Brahma Goalpara Assam 17-04-06 22-04-06
13 Anil Sarma Darrang Assam 17-04-06 22-04-06
14 Baishakhi Dutta RMS "GH" Dn Assam 17-04-06 22-04-06
15 KishalataBhattacherjee RMS "S" Dn Assam 17-04-06 22-04-06
16 Ashok Kumar Sinha RMS "S" Dn Assam 17-04-06 22-04-06
17 Nibedita Paul Nagaland North East 17-04-06 22-04-06
18 Barnstiela Kharbithi Meghalaya North East 17-04-06 22-04-06
19 Ritu Kama Meghalaya North East 17-04-06 22-04-06
20 Bibhash Bhowmik Dharmanagar North East 17-04-06 22-04-06
21 Phanavkuman ArunachalPradesh North East 17-04-06 22-04-06
22 Y.Nilamanisingh Manipur North East 17-04-06 22-04-06
23 L. Ginithen Singh Manipur North East 17-04-06 22-04-06

v.    Mail Operations and Management

a.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Anjali Goswami Dibrugarh Assam 30-05-05 04-06-05
2 Phulu Rani Das Dibrugarh Assam 30-05-05 04-06-05
3 Arati Ray Tinsukia Assam 30-05-05 04-06-05
4 DipaliBhattacherjee Tinsukia Assam 30-05-05 04-06-05
5 ShyamaliChoudhuri Goalpara Assam 30-05-05 04-06-05
6 Dinbandhu Das Goalpara Assam 30-05-05 04-06-05
7 MostafaAhmedBorbhuyna Nagaon Assam 30-05-05 04-06-05
8 Prasenjit Deb RMS "S" Dn Assam 30-05-05 04-06-05
9 Prabin Chandra Das RMS "S" Dn Assam 30-05-05 04-06-05
10 Debasish Sen RMS"GH"Dn Assam 30-05-05 04-06-05
11 Mahibuddin Ahmed RMS"GH"Dn Assam 30-05-05 04-06-05
12 Nip Kumar Das Guwahati Assam 30-05-05 04-06-05
13 Mujibur Rahman Guwahati Assam 30-05-05 04-06-05
14 Debabrata Deka Darrang Assam 30-05-05 04-06-05
15 Tarun Chandra Dey Cachar Assam 30-05-05 04-06-05
16 Jitendra Nath Das Nalbari-Barpeta Assam 30-05-05 04-06-05
17 Estina Kharmutee Meghalaya North East 30-05-05 04-06-05
18 Hiten Saikia Meghalaya North East 30-05-05 04-06-05
19 Belan Singh Manipur North East 30-05-05 04-06-05
20 Mani Choudhury Dharmanagar North East 30-05-05 04-06-05
21 Jagat Bandhu Rudrapal Agartala North East 30-05-05 04-06-05
22 Gopal Chandra Debnath Agartala North East 30-05-05 04-06-05
23 Nirendra Kumar Paul Nagaland North East 30-05-05 04-06-05
24 J. Basumatary ArunachalPradesh North East 30-05-05 04-06-05

b.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 PromodChandraDas Nalbari-Barpeta Assam 22-08-05 27-08-05
2 Bhasudev Sarma Nalbari-Barpeta Assam 22-08-05 27-08-05
3 Chandan Talukdar Nalbari-Barpeta Assam 22-08-05 27-08-05
4 Dibya DharSonowal Dibrugarh Assam 22-08-05 27-08-05
5 Rajendra NathDutta Dibrugarh Assam 22-08-05 27-08-05
6 Tapan Kumar Saikia Dibrugarh Assam 22-08-05 27-08-05
7 Lalit Chandra Bora RMS "GH" Dn Assam 22-08-05 27-08-05
8 Dandeswar Daimari RMS "GH" Dn Assam 22-08-05 27-08-05
9 NarendraChoudhury RMS "S" Dn. Assam 22-08-05 27-08-05
10 Dhireswar Das Guwahati Assam 22-08-05 27-08-05
11 Utpal Kumar Das Guwahati Assam 22-08-05 27-08-05
12 BhabenChandraMali Sivasagar Assam 22-08-05 27-08-05
13 AdityaBhattacherjee Tinsukia Assam 22-08-05 27-08-05
14 Rupak KumarGogoi Tinsukia Assam 22-08-05 27-08-05
15 KaimuddinMazumdar Cachar Assam 22-08-05 27-08-05
16 Siraj Ali Manipur North East 22-08-05 27-08-05
17 HemendraKumarDas Meghalaya North East 22-08-05 27-08-05
18 H. lalrinmawia Mizoram North East 22-08-05 27-08-05
19 Lalchungnunga Mizoram North East 22-08-05 27-08-05
20 Asit Choudhury Agartala North East 22-08-05 27-08-05
21 Chandan Paul Dharmanagar North East 22-08-05 27-08-05

c.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Le. Thengunina Mizoram North East 01-05-06 06-05-06
2 K. Zelsuvi Nagaland North East 01-05-06 06-05-06
3 A.S.RayChoudhury Dharmanagar North East 01-05-06 06-05-06
4 Estina Kharnutee Meghalaya North East 01-05-06 06-05-06
5 BirendraKumarDutta Meghalaya North East 01-05-06 06-05-06
6 Ganesh Pd. Singh ArunachalPradesh North East 01-05-06 06-05-06
7 Abdul Kalam Manipur North East 01-05-06 06-05-06
8 R.K.T.Singh Manipur North East 01-05-06 06-05-06
9 N. Rout RMS "S" Dn. Assam 01-05-06 06-05-06
10 Paresh Malakar Nalbari-Barpeta Assam 01-05-06 06-05-06
11 Gopal Dewanjee Nagaon Assam 01-05-06 06-05-06
12 Suraj Kumar Das Nagaon Assam 01-05-06 06-05-06
13 Ananda Ram Kumar Guwahati Assam 01-05-06 06-05-06
14 Rajen Baruah Dibrugarh Assam 01-05-06 06-05-06
15 Bimal Paul Tinsukia Assam 01-05-06 06-05-06
16 Prabhat Rajbongshi RMS "GH" Dn. Assam 01-05-06 06-05-06
17 Dhireswar Das RMS "GH" Dn. Assam 01-05-06 06-05-06
18 NibeditaChandraNag Cachar Assam 01-05-06 06-05-06
19 Nanda Dutta Cachar Assam 01-05-06 06-05-06

vi.    Philately

a.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 MemorialKhanbithai Meghalaya North East 18-07-05 20-07-05
2 M.L.Lynghdoh Meghalaya North East 18-07-05 20-07-05
3 Ranjaon Singh ArunachalPradesh North East 18-07-05 20-07-05
4 Pranab Bikash Sil Dharmanagar North East 18-07-05 20-07-05
5 A. Besumao Nagaland North East 18-07-05 20-07-05
6 lalhmachhuani Mizoram North East 18-07-05 20-07-05
7 Lipi Rajbongshi Guwahati Assam 18-07-05 20-07-05
8 Sabitri Barman Ray Guwahati Assam 18-07-05 20-07-05
9 Dipak KumarSarma Sivasagar Assam 18-07-05 20-07-05
10 Jitumani Saikia Sivasagar Assam 18-07-05 20-07-05
11 Dipak Bora Dibrugarh Assam 18-07-05 20-07-05
12 Rahini Sonowal Dibrugarh Assam 18-07-05 20-07-05
13 Bipul Kumar Dutta Nalbari-Barpeta Assam 18-07-05 20-07-05
14 Pashan Ali Nalbari-Barpeta Assam 18-07-05 20-07-05
15 Sanjib Deka Tinsukia Assam 18-07-05 20-07-05
16 Amaresh Dey Tinsukia Assam 18-07-05 20-07-05
17 Sanjeev Kumar Das Cachar Assam 18-07-05 20-07-05

b.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Suraj Kumar Das Nagaon Assam 26-12-05 31-12-05
2 Jiban Kumar Nath Nagaon Assam 26-12-05 31-12-05
3 TankaPrasadUpadhya Nagaon Assam 26-12-05 31-12-05
4 Ruhini Sonowal Dibrugarh Assam 26-12-05 31-12-05
5 Neeta Ray Cachar Assam 26-12-05 31-12-05
6 Ranizuddin Laskar Cachar Assam 26-12-05 31-12-05
7 Ratan Talukdar Sivasagar Assam 26-12-05 31-12-05

c.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Bandaberlin Shangpliang Meghalaya North East 12-06-06 14-06-06
2 Lydia Clara Sohtun Meghalaya North East 12-06-06 14-06-06
3 Nico Okram Manipur North East 12-06-06 14-06-06
4 Shivjee Choudhury Nagaland North East 12-06-06 14-06-06
5 C. Lalhanangaihzuala Mizoram North East 12-06-06 14-06-06
6 Moi Bassar ArunachalPradesh North East 12-06-06 14-06-06
7 Sila Das Agartala North East 12-06-06 14-06-06
8 AngshumanBhattacherjee Dibrugarh Assam 12-06-06 14-06-06
9 Manujeet Gogoi Dibrugarh Assam 12-06-06 14-06-06
10 Tanka Pd. Upadhaya Nagaon Assam 12-06-06 14-06-06
11 Soumitra Kumar Borah Nagaon Assam 12-06-06 14-06-06
12 Polash Goswami Sivasagar Assam 12-06-06 14-06-06
13 Tileswar Borah Sivasagar Assam 12-06-06 14-06-06
14 Khalil Ahmed Sivasagar Assam 12-06-06 14-06-06
15 Nandita Narzary Goalpara Assam 12-06-06 14-06-06
16 Subimal De Cachar Assam 12-06-06 14-06-06

vii.    Marketing and BD

a.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Pampa Mitra Agartala North East 23-03-06 29-03-06
2 Sutapa Saha Agartala North East 23-03-06 29-03-06
3 Randhir Bhattacherjee Dharmanagar North East 23-03-06 29-03-06
4 BimalanenduKanengee Dharmanagar North East 23-03-06 29-03-06
5 Dipak Chandra Das Dharmanagar North East 23-03-06 29-03-06
6 P.C.Vanealchhunga Mizoram North East 23-03-06 29-03-06
7 T. Douena Mizoram North East 23-03-06 29-03-06
8 Thanghninguan Ralte Mizoram North East 23-03-06 29-03-06
9 Nibedita Paul Nagaland North East 23-03-06 29-03-06
10 S. Beko Nagaland North East 23-03-06 29-03-06
11 S. Balpreet Singh Nagaland North East 23-03-06 29-03-06
12 M. Tomba Singh Manipur North East 23-03-06 29-03-06
13 Mai Basan ArunachalPradesh North East 23-03-06 29-03-06
14 Aparna Das ArunachalPradesh North East 23-03-06 29-03-06
15 K. Khekbuai Meghalaya North East 23-03-06 29-03-06
16 K.U. Malnyeaia Meghalaya North East 23-03-06 29-03-06

b.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 M.L.Talukdar ArunachalPradesh North East 22-05-06 27-05-06
2 I.Radhasayam Singh Manipur North East 22-05-06 27-05-06
3 M.Thomba Singh Manipur North East 22-05-06 27-05-06
4 V. Angami Nagaland North East 22-05-06 27-05-06
5 Biswajit Choudhury Dharmanagar North East 22-05-06 27-05-06
6 AugustinetLalhuahima Mizoram North East 22-05-06 27-05-06
7 Rajat Deb Barman Agartala North East 22-05-06 27-05-06
8 K. Goswami Agartala North East 22-05-06 27-05-06
9 Bapan Choudhury Meghalaya North East 22-05-06 27-05-06
10 Gilbert Gshupan Meghalaya North East 22-05-06 27-05-06
11 Bipin Chandra Das Dibrugarh Assam 22-05-06 27-05-06
12 Kamal Saikia Dibrugarh Assam 22-05-06 27-05-06
13 Damodar Barman Sivasagar Assam 22-05-06 27-05-06
14 M. Phukan Sivasagar Assam 22-05-06 27-05-06
15 Bijay Sankar Barman Nalbari-Barpeta Assam 22-05-06 27-05-06
16 Rupan Debnath RMS "S" Dn Assam 22-05-06 27-05-06
17 Subhamay Das RMS "S" Dn Assam 22-05-06 27-05-06
18 Chandan Pathak Goalpara Assam 22-05-06 27-05-06
19 Jaydev Konwar Goalpara Assam 22-05-06 27-05-06
20 Krishna Benarjee Tinsukia Assam 22-05-06 27-05-06
21 PrasantaKumarTalukdar RMS "GH" Dn. Assam 22-05-06 27-05-06

viii.    Office Procedures

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Champak Sarma RMS "GH" Dn Assam 15-05-06 20-05-06
2 Anup Kumar Deka RMS "GH" Dn Assam 15-05-06 20-05-06
3 Dhrubjyoti Das Nalbari-Barpeta Assam 15-05-06 20-05-06
4 Ragim Saka Nalbari-Barpeta Assam 15-05-06 20-05-06
5 Narayan Sarma Nalbari-Barpeta Assam 15-05-06 20-05-06
6 Surajit Ghose Sivasagar Assam 15-05-06 20-05-06
7 Ajit Hazarika Sivasagar Assam 15-05-06 20-05-06
8 C.Lalaimayia Sivasagar Assam 15-05-06 20-05-06
9 Indadul Hazarika Cachar Assam 15-05-06 20-05-06
10 Bisweswar Kalita Tinsukia Assam 15-05-06 20-05-06
11 Lakhymani Bora Tinsukia Assam 15-05-06 20-05-06
12 SaminBhattacherjee Dharmanagar North East 15-05-06 20-05-06
13 Nani Gopal Das Meghalaya North East 15-05-06 20-05-06
14 Gopal Chakraborty Meghalaya North East 15-05-06 20-05-06
15 S. Barnali Meghalaya North East 15-05-06 20-05-06
16 Jaydeep Shil Agartala North East 15-05-06 20-05-06
17 Satyajit Debbarma Agartala North East 15-05-06 20-05-06

<< back to trainees page

 
HOME :: ABOUT US :: TOURIST PLACES :: TRAINING SCHEDULE :: HELP DESK :: LIBRARY :: HISTORY CELL TRAINING ACTIVITIES :: TRAINEES :: OTHER LINKS :: ENQUIRY
 
 
 
Contents provided by Department of Post, Postal Training Centre, Guwahati
Site Designed, Maintained and Hosted by NIC, Assam State Centre, Assam Secretariat, Dispur, Guwahati-6