INDEX
Trainees

Name of the trainees participates in different courses :

1. PAs/SAs Induction Course

2. PAs/SAs General Refresher

3. APS Refresher Training Course

4. Special Courses

|| Customer Care and Implementation of Citizen Charter || Premium Products || Customer Care || Complaints Handling || Mail Operations and Management || Philately | Marketing and BD ||
||
Office Procedures ||

5. Refresher Course for Supervisors(LSG/HSG)

6. Postman Training

7. Special Training for ASPOs/IPOs

8. Special Training Program for Supervisors(LSG/HSG)

|| Marketing ||

9. In service Refresher Training Program for Postmasters

10. In service Refresher Training Program for SBCO officials

11. Workshop

|| Workshop on RTI Act || Workshop on Philately || Workshop on Vigilance Awarness ||
|| Workshop on "astu Prabandhan"
|| Workshop on Mail Management ||


 

1. PAs/SAs Induction Course

i.    1st batch Induction training for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1  Nazir Hussain Nagaon Assam 15-12-03 28-2-04
2 Abdul Mannan Nagaon Assam 15-12-03 28-2-04
3 Dindayal Das Nagaon Assam 15-12-03 28-2-04
4 Biman Ranjan Haldar Cachar Assam 15-12-03 28-2-04
5 Rajeshwar Singh Dibrugarh Assam 15-12-03 28-2-04
6 Abul Hussain Guwahati Assam 15-12-03 28-2-04
7 Haren Handique Darrang Assam 15-12-03 28-2-04
8 BaniKantaBaishya RMS "GH" Dn. Assam 15-12-03 28-2-04
9 Anupam Das RMS "S" Dn. Assam 15-12-03 28-2-04
10 DharanidharTalukdar Nalbari-Barpeta Assam 15-12-03 28-2-04
11 Dinesh Pathak Nalbari-Barpeta Assam 15-12-03 28-2-04

go TOP

ii.    2nd batch Induction training for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Mihir Kanti Deb Sivasagar Assam 15-3-04 28-5-04
2 KhirojyotiDehingiaBarua Sivasagar Assam 15-3-04 28-5-04
3 Dibyapriya Hatibaruah Sivasagar Assam 15-3-04 28-5-04
4 Reema Chetia Sivasagar Assam 15-3-04 28-5-04
5 Anima Duarah Sivasagar Assam 15-3-04 28-5-04
6 Debojit Borah Sivasagar Assam 15-3-04 28-5-04
7 Jyoti Prasad Nath Nagaon Assam 15-3-04 28-5-04
8 Rimjhim Chaliha Nagaon Assam 15-3-04 28-5-04
9 Bijoy Sankar Barman Nalbari-Barpeta Assam 15-3-04 28-5-04
10 Chandan Choudhury Nalbari-Barpeta Assam 15-3-04 28-5-04
11 Arati Das Goalpara Assam 15-3-04 28-5-04
12 Nikumoni Phukan Dibrugarh Assam 15-3-04 28-5-04
13 Jahnobi Borah Dibrugarh Assam 15-3-04 28-5-04
14 Rimjhim Baruah Tinsukia Assam 15-3-04 28-5-04
15 Debashree nath Cachar Assam 15-3-04 28-5-04
16 Prasun Kanti Nath Cachar Assam 15-3-04 28-5-04
17 Dipanwita Das Cachar Assam 15-3-04 28-5-04
18 Ruma Nath Cachar Assam 15-3-04 28-5-04
19 Suhit Das Cachar Assam 15-3-04 28-5-04
20 Safik Ahmed Darrang Assam 15-3-04 28-5-04
21 Utpal Kumar Das Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
22 Pulak Nath Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
23 Neelmoni KhattiyaDeori Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
24 Himangshu Athparia Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
25 Moon Choudhury Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
26 Purabi Das Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
27 Barnali Mazumdar Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
28 Kallul Baruah Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04
29 Purabi Roy Guwahati Assam 15-3-04 28-5-04

go TOP

iii.    3rd batch Induction Training for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Ramen Barman Nalbari-Barpeta Assam 3-6-04 16-8-04
2 Sudipta Bhagawati Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
3 Rajib Saikia Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
4 AkashJyoti Phukan Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
5 Subhash Das Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
6 Jyoti Prakash Das Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
7 DebojitKumarBorah Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
8 Debashish Hazrika Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
9 Dibakar Baruah Sivasagar Assam 3-6-04 16-8-04
10 Bubul Borah Darrang Assam 3-6-04 16-8-04
11 KishoreKumarDeka Darrang Assam 3-6-04 16-8-04
12 Nandita Shil Cachar Assam 3-6-04 16-8-04
13 Panchali Das Cachar Assam 3-6-04 16-8-04
14 Devid Barman Cachar Assam 3-6-04 16-8-04
15 Karabi Borah Dibrugarh Assam 3-6-04 16-8-04
16 Minakshi Das Goalpara Assam 3-6-04 16-8-04
17 Panchanan Roy Goalpara Assam 3-6-04 16-8-04
18 Arunima Borah Nagaon Assam 3-6-04 16-8-04
19 Amin Aleya Ashraf Nagaon Assam 3-6-04 16-8-04
20 Sudip Debbarma Agartala North East 3-6-04 16-8-04
21 SabyasachiDebbarma Agartala North East 3-6-04 16-8-04
22 N. Anil Kumar Singh Manipur North East 3-6-04 16-8-04
23 GururibanAkeshanaDevi Manipur North East 3-6-04 16-8-04
24 Malobika Chakraborty Dharmanagar North East 3-6-04 16-8-04
25 Lalthatuimi Pachhau Mizoram North East 3-6-04 16-8-04
26 Rida Lyngdoh Nonglait Meghalaya North East 3-6-04 16-8-04
27 Nikono Suokhrie Nagaland North East 3-6-04 16-8-04

go TOP

iv.    4th batch Induction training for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Farooque Ahmed Manipur North East 27-08-04 09-11-04
2 Oinam Nishita Manipur North East 27-08-04 09-11-04
3 Aribam Ranjita Devi Manipur North East 27-08-04 09-11-04
4 Jinita Oinam Manipur North East 27-08-04 09-11-04
5 Soumen Deb Dharmanagar North East 27-08-04 09-11-04
6 Kajal Lata Dutta Dharmanagar North East 27-08-04 09-11-04
7 Debarati Goswami Dharmanagar North East 27-08-04 09-11-04
8 Sumana Ghosh Dharmanagar North East 27-08-04 09-11-04
9 Sujata Das Dharmanagar North East 27-08-04 09-11-04
10 Rida Lynfdoh Dranglait Meghalaya North East 27-08-04 09-11-04
11 ClareendaRoseDiengdoh Meghalaya North East 27-08-04 09-11-04
12 L. wangemakbenk Meghalaya North East 27-08-04 09-11-04
13 Chowang Wang ArunachalPradesh North East 27-08-04 09-11-04
14 Geeta Dey Ray ArunachalPradesh North East 27-08-04 09-11-04
15 Khoda Bath ArunachalPradesh North East 27-08-04 09-11-04
16 Ashish Kr. Singh ArunachalPradesh North East 27-08-04 09-11-04
17 Abdul Kashim Guwahati Assam 27-08-04 09-11-04
18 Barnali Das Guwahati Assam 27-08-04 09-11-04
19 Monoj Kumar Das Sivasagar Assam 27-08-04 09-11-04
20 Prabha Kanta Konwar Nagaon Assam 27-08-04 09-11-04

go TOP

v. 5th Induction Training program for PAs/SAs

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Runumi Das Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
2 Tankeswar Bharali Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
3 Mahi Kanta Bora Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
4 Bhaba Ranjan Nath Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
5 Umeswar Bora Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
6 Kushum Neog Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
7 Biswajit Basumatary Nagaon Assam 16-11-04 29-01-05
8 Puneswari Kalita Darrang Assam 16-11-04 29-01-05
9 GunaGobimda Goswami Darrang Assam 16-11-04 29-01-05
10 KunjalataBarpatraBharali Dibrugarh Assam 16-11-04 29-01-05
11 Phulu Rani Das Dibrugarh Assam 16-11-04 29-01-05
12 Anjali Goswami Dibrugarh Assam 16-11-04 29-01-05
13 Anjana Phukan Sivasagra Assam 16-11-04 29-01-05
14 Narayan Mazumdar Tinsukia Assam 16-11-04 29-01-05
15 Abdul Kader Saikia Goalpara Assam 16-11-04 29-01-05
16 Ratul Kumar Sarma Guwahati Assam 16-11-04 29-01-05
17 Manmath Sarma Dharmanagar North East 16-11-04 29-01-05
18 Krishnashis Goswami Agartala North East 16-11-04 29-01-05
19 Ratan Sen Agartala North East 16-11-04 29-01-05
20 Atamnand Ram ArunachalPradesh North East 16-11-04 29-01-05
21 Sanjay Pandit ArunachalPradesh North East 16-11-04 29-01-05
22 Nikono Sukharie Nagaland North East 16-11-04 29-01-05

go TOP

vi.    6th batch Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Biswajit Sutradhar Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
2 TopeswarMazumdar Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
3 DwijendraNathHaloi Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
4 Aftabuddin Ahmed Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
5 Kameswar Nath Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
6 Parmeswar Boro Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
7 Sushil Kumar Sarma Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
8 Ajit Chandra Kalita Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
9 Ranjan Kumar Das Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
10 Pratap Deori Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
11 Ritutrishna Deka Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
12 Balen Sarma Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
13 Jatindra Mali Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
14 Nirupama Hira Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
15 Tamiz Ali Guwahati Assam 03-10-05 23-12-05
16 Sisir Kumar Ganguly Goalpara Assam 03-10-05 23-12-05
17 RabindranathBiswas Goalpara Assam 03-10-05 23-12-05
18 Bidyadhar Dutta Goalpara Assam 03-10-05 23-12-05
19 Dipak Kumar Banik Dibrugarh Assam 03-10-05 23-12-05
20 Punyalata Boro Dibrugarh Assam 03-10-05 23-12-05
21 Dilip Deka Nalbari-Barpeta Assam 03-10-05 23-12-05
22 Ajit Kumar Darrang Assam 03-10-05 23-12-05
23 Sunil Narzary Darrang Assam 03-10-05 23-12-05
24 Bidit Kumar Bora Sivasagar Assam 03-10-05 23-12-05
25 Papari Barua Sivasagar Assam 03-10-05 23-12-05
26 Amit Chandra Das Nagaon Assam 03-10-05 23-12-05
27 Mihir Das Tinsukia Assam 03-10-05 23-12-05
28 Gopal Mandal RMS "GH" Dn. Assam 03-10-05 23-12-05
29 RatanKumarChakraborty Agartala North East 03-10-05 23-12-05
30 Jayanta Chakraborty Agartala North East 03-10-05 23-12-05
31 Chandan Kar Agartala North East 03-10-05 23-12-05
32 Rakesh Deb Agartala North East 03-10-05 23-12-05
33 Buleswar Boro ArunachalPradesh North East 03-10-05 23-12-05
34 Dorjee Dakpa ArunachalPradesh North East 03-10-05 23-12-05

go TOP

vii.    7th bath Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Racheal Marpna Meghalaya North East 05-01-06 20-03-06
2 PriscillaM.Wahlang Meghalaya North East 05-01-06 20-03-06
3 PreciausF.Shareplang Meghalaya North East 05-01-06 20-03-06
4 Sunita Kumari ArunachalPradesh North East 05-01-06 20-03-06
5 Nelin Pertin ArunachalPradesh North East 05-01-06 20-03-06
6 Allen Kr. S. Duia ArunachalPradesh North East 05-01-06 20-03-06
7 Durba Das Gupta Agartala North East 05-01-06 20-03-06
8 Tenison Auchai Agartala North East 05-01-06 20-03-06
9 DebasishChakraborty Agartala North East 05-01-06 20-03-06
10 Shekhar Chakraborty Agartala North East 05-01-06 20-03-06
11 Jessy Lakemchunga Mizoram North East 05-01-06 20-03-06
12 V.L.LuraHauzel Mizoram North East 05-01-06 20-03-06

go TOP

viii.    8th bath Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 SubalChandraBarman Cachar Assam 10-07-06 28-09-06
2 RasendraChandraDas Cachar Assam 10-07-06 28-09-06
3 Shyamalee Sutradhar Cachar Assam 10-07-06 28-09-06
4 Hiranjay Barman Cachar Assam 10-07-06 28-09-06
5 Birendra Kumar Das Nagaon Assam 10-07-06 28-09-06
6 Anil Chandra Das Nalbari-Barpeta Assam 10-07-06 28-09-06
7 RameshChandraDeka Nalbari-Barpeta Assam 10-07-06 28-09-06
8 Prabin Chandra Das Darrang Assam 10-07-06 28-09-06
9 Gobinda Das Darrang Assam 10-07-06 28-09-06
10 Amalesh Pandit Darrang Assam 10-07-06 28-09-06
11 Manik Chandra Das Darrang Assam 10-07-06 28-09-06
12 Supriti Ghatak Darrang Assam 10-07-06 28-09-06
13 Rubi Das Hazarika Darrang Assam 10-07-06 28-09-06
14 Trailokya Sonowal Dibrugarh Assam 10-07-06 28-09-06
15 Tulan Borah Dibrugarh Assam 10-07-06 28-09-06
16 SamironKumarBaishya Guwahati Assam 10-07-06 28-09-06
17 Anil Kumar Das Guwahati Assam 10-07-06 28-09-06
18 Sukleswar Teron RMS "GH" Dn. Assam 10-07-06 28-09-06
19 Baikuntha Gam Sivasagar Assam 10-07-06 28-09-06
20 Bipen Kumar Tripura Dharmanagar North East 10-07-06 28-09-06
21 ProbhatChandraNarzary Meghalaya North East 10-07-06 28-09-06
22 Polniang Manna Meghalaya North East 10-07-06 28-09-06
23 Sakuntala Lyngdoh Meghalaya North East 10-07-06 28-09-06
24 Uma Deb Barman Agartala North East 10-07-06 28-09-06

go TOP

ix.    9th Batch Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Nawsad Ali Guwahati Assam 03-10-06 22-12-06
2 Prabhat Kalita Sivasagar Assam 03-10-06 22-12-06
3 Dilip Gogoi Sivasagar Assam 03-10-06 22-12-06
4 DebanandaGam Sivasagar Assam 03-10-06 22-12-06
5 Abdus Sattar Sivasagar Assam 03-10-06 22-12-06
6 Putul Gogoi Sivasagar Assam 03-10-06 22-12-06
7 Nabin Saikia Sivasagar Assam 03-10-06 22-12-06
8 DilipChandraDey Darrang Assam 03-10-06 22-12-06
9 PinakPaniChakraborty Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
10 Hare Ram Mohali Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
11 Jowhar Kanti Nath Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
12 Mohitosh Chanda Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
13 Dipak Rabi Das Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
14 Lakshmi Das Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
15 Sushil Chandra Roy Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
16 Giridhan Das Cachar Assam 03-10-06 22-12-06
17 Akhil Chandra Roy Nalbari-Barpeta Assam 03-10-06 22-12-06
18 Joychandra Gogoi Tinsukia Assam 03-10-06 22-12-06
19 Rituparna Rajkhowa Tinsukia Assam 03-10-06 22-12-06
20 Jharna Das Tinsukia Assam 03-10-06 22-12-06

go TOP

x.    10th batch Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Gitali Talukdar Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
2 HerambaKumarDas Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
3 Prakash Chetry Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
4 Dipak KumarSarma Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
5 Dipali Bharali Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
6 Pabitra Saharia Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
7 Binod Talukdar Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
8 Abdul Halim Guwahati Assam 27-11-06 10-02-07
9 Nirad Gital Goalpara Assam 27-11-06 10-02-07
10 Asit Baran Sarkar Goalpara Assam 27-11-06 10-02-07
11 Rahul Roy Goalpara Assam 27-11-06 10-02-07
12 AnsaimaRaniBorosa Goalpara Assam 27-11-06 10-02-07
13 Kallal Baruah Goalpara Assam 27-11-06 10-02-07
14 Rumi Ray Nalbari-Barpeta Assam 27-11-06 10-02-07
15 Chayanika Thakuria Nalbari-Barpeta Assam 27-11-06 10-02-07
16 Dipankar Das Nalbari-Barpeta Assam 27-11-06 10-02-07
17 Chandan Baruah Nalbari-Barpeta Assam 27-11-06 10-02-07
18 Ratul Barman Nalbari-Barpeta Assam 27-11-06 10-02-07
19 Upasana Mahanta Nalbari-Barpeta Assam 27-11-06 10-02-07
20 Chinnilam Manipur NorthEast 27-11-06 10-02-07
21 NangmeikapamttemantaMeitei Manipur NorthEast 27-11-06 10-02-07
22 Meitankushangbam Janeswar Manipur NorthEast 27-11-06 10-02-07
23 Kabit Taki ArunachalPradesh NorthEast 27-11-06 10-02-07
24 Nani Ramya ArunachalPradesh NorthEast 27-11-06 10-02-07
25 Raseng Tayeng ArunachalPradesh NorthEast 27-11-06 10-02-07
26 Limawa Pang Nagaland NorthEast 27-11-06 10-02-07
27 R. Imsunung Sang Nagaland NorthEast 27-11-06 10-02-07
28 Rebecca Khuvung Nagaland NorthEast 27-11-06 10-02-07
29 Daniel Domeh Nagaland NorthEast 27-11-06 10-02-07

go TOP

xi.    11th batch Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Nikhil Das Meghalaya North East 27-12-06 17-03-07
2 TapanKumarSeal Meghalaya North East 27-12-06 17-03-07
3 PradipKumarDas Meghalaya North East 27-12-06 17-03-07
4 Richard Bamon Meghalaya North East 27-12-06 17-03-07
5 Ajimuddin Manipur North East 27-12-06 17-03-07
6 Krishna Das Singh Cachar Assam 27-12-06 17-03-07
7 Arijit Chandra Seal Cachar Assam 27-12-06 17-03-07
8 Rajdeep Goswami Cachar Assam 27-12-06 17-03-07
9 Saurav Mitra Tinsukia Assam 27-12-06 17-03-07
10 Sima Singh Tinsukia Assam 27-12-06 17-03-07
11 Sanjib Buragohain Dibrugarh Assam 27-12-06 17-03-07
12 Tapan Saikia Dibrugarh Assam 27-12-06 17-03-07
13 RupsikhaGogoiDutta Dibrugarh Assam 27-12-06 17-03-07
14 Rupam Das Darrang Assam 27-12-06 17-03-07
15 Kishori Choudhuri Darrang Assam 27-12-06 17-03-07
16 Rajen Dutta Nalbari-Barpeta Assam 27-12-06 17-03-07
17 Rajendra Das Nalbari-Barpeta Assam 27-12-06 17-03-07
18 Subi Choudhury Nagaon Assam 27-12-06 17-03-07
19 SyedaTajmeenLaskar Nagaon Assam 27-12-06 17-03-07
20 Piyush Parasar Sarma Sivasagar Assam 27-12-06 17-03-07
21 Nabadeep Gogoi Sivasagar Assam 27-12-06 17-03-07
22 Phulen Kumar Nath RMS "S" Dn. Assam 27-12-06 17-03-07
23 Prasanta Nath RMS "S" Dn. Assam 27-12-06 17-03-07

go TOP

xii.    12th Batch Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Reena Thapa Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
2 Pranamika Das Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
3 Dwijen Chandra Ray Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
4 PranawKumarMedhi Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
5 Debarati Choudhury Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
6 PinkiNathChoudhury Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
7 Kangkana Dutta Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
8 Pankaj Choudhury Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
9 Mrinmoy Nath Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
10 Raktim Das Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
11 Nabajyoti Saikia Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
12 Dibakar Roy Cachar Assam 12-2-07 27-4-07
13 Anupam Saikia Darrang Assam 12-2-07 27-4-07
14 Juriti Devi Darrang Assam 12-2-07 27-4-07
15 Diganta Haloi Darrang Assam 12-2-07 27-4-07
16 Amalendu Baruah Nagaon Assam 12-2-07 27-4-07
17 DebabratRajkhowa Nagaon Assam 12-2-07 27-4-07
18 Sujata Chanda Nagaon Assam 12-2-07 27-4-07
19 Bapan Dey Nalbari-Barpeta Assam 12-2-07 27-4-07
20 Bijanlal Thakuria Nalbari-Barpeta Assam 12-2-07 27-4-07
21 Mridujyoti Gogoi Dibrugarh Assam 12-2-07 27-4-07
22 Bidyut Bikash Saikia Dibrugarh Assam 12-2-07 27-4-07
23 Debabrot Gogoi Dibrugarh Assam 12-2-07 27-4-07
24 Pranjit Dutta Dibrugarh Assam 12-2-07 27-4-07
25 Jaysree Devi Dibrugarh Assam 12-2-07 27-4-07
26 Dibya Prasad Deori Dibrugarh Assam 12-2-07 27-4-07

go TOP

xiii.    13th batch Induction Training Program for PAs/SAs

Sl. No. Name of  Trainees Division Circle Period
From To
1 Sanjit Debnath Agartala North East 11-4-07 30-6-07
2 Dibakar Das Meghalaya North East 11-4-07 30-6-07
3 ChitranjanKumar Nagaland North East 11-4-07 30-6-07
4 Drizen Kalita Sivasagar Assam 11-4-07 30-6-07
5 Madhabi Shyam Sivasagar Assam 11-4-07 30-6-07
6 Ananta Hazrika Sivasagar Assam 11-4-07 30-6-07
7 Jyotsna Borah Sivasagar Assam 11-4-07 30-6-07
8 Iqbal Hussain Guwahati Assam 11-4-07 30-6-07
9 Bhaskar Kakati Guwahati Assam 11-4-07 30-6-07
10 Pankaj Saikia Guwahati Assam 11-4-07 30-6-07
11 ChandanKumarNath... Nagaon Assam 11-4-07 30-6-07
12 Narendra Basumatary Cachar Assam 11-4-07 30-6-07
13 Harekrishna Deka Cachar Assam 11-4-07 30-6-07
14 Swapan Das Cachar Assam 11-4-07 30-6-07
15 Birendra kumar Mudoi Darrang Assam 11-4-07 30-6-07

go TOP

2.      PAs/SAs General Refresher

i.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Arunima Dutta RMS "GH" Dn Assam 27-10-03 01-11-03
2 Nandita Choudhury RMS "GH" Dn Assam 27-10-03 01-11-03
3 Luna Barua Guwahati Assam 27-10-03 01-11-03
4 Nirada Devee Guwahati Assam 27-10-03 01-11-03
5 Sima Chakraborty Guwahati Assam 27-10-03 01-11-03
6 Sukti Bhattacharjee Guwahati Assam 27-10-03 01-11-03
7 Rita Bhattarcharjee Guwahati Assam 27-10-03 01-11-03
8 Nikhil Rn. Dey Cachar Assam 27-10-03 01-11-03
9 Ubadul HqueLaskar Cachar Assam 27-10-03 01-11-03
10 Manik Kanti Sarma Cachar Assam 27-10-03 01-11-03
11 KaustobhChoudhury Cachar Assam 27-10-03 01-11-03
12 Dhirendra Ch. Das Cachar Assam 27-10-03 01-11-03
13 KhagendraNathBoss Nagaon Assam 27-10-03 01-11-03
14 Nikhil Ch. Debnath Nagaon Assam 27-10-03 01-11-03
15 Nripen Ch. Nath Nagaon Assam 27-10-03 01-11-03
16 Boloram Das I Nalbari-Barpeta Assam 27-10-03 01-11-03
17 UpendraNathBaruah Nalbari-Barpeta Assam 27-10-03 01-11-03
18 Bhubaneswar Nath Darrang Assam 27-10-03 01-11-03
19 Ramani Barua Darrang Assam 27-10-03 01-11-03
20 DebenKumarSaharia Darrang Assam 27-10-03 01-11-03

go TOP

ii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Nandini Saikia Dibrugarh Assam 3-11-03 8-11-03
2 Ranu Dhekial Dibrugarh Assam 3-11-03 8-11-03
3 Pranati Dibrugarh Assam 3-11-03 8-11-03
4 MayuriGogoiKonwar Dibrugarh Assam 3-11-03 8-11-03
5 Amaresh Dey Tinsukia Assam 3-11-03 8-11-03
6 Bisheswar Kalita Tinsukia Assam 3-11-03 8-11-03
7 Bishnu Pada Sarkar Tinsukia Assam 3-11-03 8-11-03
8 Dhiren Sarma Tinsukia Assam 3-11-03 8-11-03
9 Madhab Ch. Das Goalpara Assam 3-11-03 8-11-03
10 Abdur Rahim Ahmed Goalpara Assam 3-11-03 8-11-03
11 Tamiuddin Ahmed Goalpara Assam 3-11-03 8-11-03
12 Sunil Kr. Basumatary Goalpara Assam 3-11-03 8-11-03
13 Ranjan Kr. Phukan Sivasagar Assam 3-11-03 8-11-03
14 Minu Ghose Sivasagar Assam 3-11-03 8-11-03
15 Debeswar Patowary Sivasagar Assam 3-11-03 8-11-03
16 Damodar Barman Sivasagar Assam 3-11-03 8-11-03
17 Biresh Ch. Dey RMS "S"Dn Assam 3-11-03 8-11-03
18 Saumitra Goswami RMS "S"Dn Assam 3-11-03 8-11-03
19 Phani BhusanChanda RMS "S"Dn Assam 3-11-03 8-11-03

go TOP

iii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Haripada Bhadra Agartala North East 17-11-03 29-11-03
2 Sunil Sutrdhar Agartala North East 17-11-03 29-11-03
3 Kajal Ch. Dey Dharmanagar North East 17-11-03 29-11-03
4 Monoj Kr.Nath Dharmanagar North East 17-11-03 29-11-03
5 Suraj Deo Roy Meghalaya North East 17-11-03 29-11-03
6 Indibor Dam Meghalaya North East 17-11-03 29-11-03
7 Hitesh Saikia Meghalaya North East 17-11-03 29-11-03
8 Prabin Talukdar Meghalaya North East 17-11-03 29-11-03
9 PriyaK.DasBorah Itanagar North East 17-11-03 29-11-03
10 Poresh Gogoi Itanagar North East 17-11-03 29-11-03
11 Elizabath Yanthan Nagaland North East 17-11-03 29-11-03
12 Stephen Yesca Nagaland North East 17-11-03 29-11-03
13 M.BriyokumanSingh Manipur North East 17-11-03 29-11-03
14 N. Koireng Singh Manipur North East 17-11-03 29-11-03

go TOP

iv.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Hemanta Sarma Darrang Assam 01-12-03 12-12-03
2 Moonly Sarma RMS "GH" Dn. Assam 01-12-03 12-12-03
3 Rajib Das RMS "GH" Dn. Assam 01-12-03 12-12-03
4 Chanjana Das RMS "GH" Dn. Assam 01-12-03 12-12-03
5 Monoj Das RMS "GH" Dn. Assam 01-12-03 12-12-03
6 Jyoti Prova Das Guwahati Assam 01-12-03 12-12-03
7 MadhabMahanta Guwahati Assam 01-12-03 12-12-03
8 Hasmat Ali Sikdar Nalbari-Barpeta Assam 01-12-03 12-12-03
9 PrasantaKr.Mazumdar Goalpara Assam 01-12-03 12-12-03
10 Ranjit Kr. Banik Nagaon Assam 01-12-03 12-12-03
11 SubhabrataBhattacharyee Dharmanagar North East 01-12-03 12-12-03
12 Anil Kr. Barman Nagaland North East 01-12-03 12-12-03
13 Kanshal Kharbani Meghalaya North East 01-12-03 12-12-03
14 Lalsailora Mizoram North East 01-12-03 12-12-03
15 Bidyadhar Baruah ArubachalPradesh North East 01-12-03 12-12-03

go TOP

v.

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Anindita Chakraborty RMS "S" Dn Assam 05-01-04 17-01-04
2 MrinmoyChakraborty RMS "S" Dn Assam 05-01-04 17-01-04
3 Pinak Purkayastha Cachar Assam 05-01-04 17-01-04
4 AshokRanjanChakraborty Cachar Assam 05-01-04 17-01-04
5 SonaliTalukdarBaruah Dibrugarh Assam 05-01-04 17-01-04
6 Chatradhar Gogoi Tinsukia Assam 05-01-04 17-01-04
7 M. Mumtazuddin Manipur North East 05-01-04 17-01-04
8 Sanjoy Deb Sarkar Agartala North East 05-01-04 17-01-04
9 Madan Ghately Mizoram North East 05-01-04 17-01-04
10 Joyeta Das Meghalaya North East 05-01-04 17-01-04
11 Sanjay Paul Dharmanagar North East 05-01-04 17-01-04

go TOP

vi.

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Gunindra Pathak Nalbari-Barpeta Assam 16-2-04 28-2-04
2 Polash Goswami Sivasagar Assam 16-2-04 28-2-04
3 BinayakBhattacharjee RMS "S" Dn. Assam 16-2-04 28-2-04
4 Bhabananda Sarma Nagaon Assam 16-2-04 28-2-04
5 Debarati Mukharjee RMS "GH" Dn Assam 16-2-04 28-2-04
6 Mitha Ram Deori ArunachalPradesh North East 16-2-04 28-2-04
7 Jyotirmoy Goswami Dharmanagar North East 16-2-04 28-2-04

go TOP

vii.

Sl. No Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Madan ChandraTanti Dibrugarh Assam 1-3-04 12-3-04
2 MrinmoyeeBuragohain Dibrugarh Assam 1-3-04 12-3-04
3 Joy Babu Singh RMS "S" Dn. Assam 1-3-04 12-3-04
4 Jatin Das Darrang Assam 1-3-04 12-3-04
5 Saifur Zaman Guwahati Assam 1-3-04 12-3-04
6 Anil Kumar Das Guwahati Assam 1-3-04 12-3-04
7 Rekha Kumari Sivasagar Assam 1-3-04 12-3-04
8 Rajeev Kumar Singh ArunachalPradesh North East 1-3-04 12-3-04
9 Bikash Bhowmik Dharmanagar North East 1-3-04 12-3-04
10 Nitya Gopal Deb Meghalaya North East 1-3-04 12-3-04
11 Lawrence Knarbani Meghalaya North East 1-3-04 12-3-04

go TOP

viii.

Sl. No. Name of Trainee Division Circle Period
From To
1 Minati Devi Baruah RMS "GH" Dn Assam 31-01-05 11-02-05
2 Azad Ali RMS "GH" Dn Assam 31-01-05 11-02-05
3 Moni Ram Konwar Dibrugarh Assam 31-01-05 11-02-05
4 Monojyoti Goswami Sivasagar Assam 31-01-05 11-02-05
5 Chinmay Kumar Das Sivasagar Assam 31-01-05 11-02-05
6 Inamum Hussain Nagaon Assam 31-01-05 11-02-05
7 GolokChandraBarman Nagaon Assam 31-01-05 11-02-05
8 Hem Chandra Barman Cachar Assam 31-01-05 11-02-05
9 Kaustabh Choudhury Cachar Assam 31-01-05 11-02-05
10 ChanchalDeyChakraborty Guwahati Assam 31-01-05 11-02-05
11 Prabhat Chandra Haloi Guwahati Assam 31-01-05 11-02-05
12 Rajat Chandra Das Guwahati Assam 31-01-05 11-02-05
13 Mukul Chandra Sarkar Goalpara Assam 31-01-05 11-02-05
14 Sadesh Dey Goalpara Assam 31-01-05 11-02-05
15 Anil Kumar Pathak Nalbari-Barpeta Assam 31-01-05 11-02-05
16 Deben Deka Nalbari-Barpeta Assam 31-01-05 11-02-05
17 Rupak Chakraborty Tinsukia Assam 31-01-05 11-02-05
18 Nikolous Khansairam Meghalaya North East 31-01-05 11-02-05
19 Indibar Dam Meghalaya North East 31-01-05 11-02-05
20 K.C. Tripura Agartala North East 31-01-05 11-02-05
21 Suboth Debnath Agartala North East 31-01-05 11-02-05
22 C. Hmar Mizoram North East 31-01-05 11-02-05
23 Birendra Kumar Prasad ArunachalPradesh North East 31-01-05 11-02-05
24 Rakchaw Singh Manipur North East 31-01-05 11-02-05
25 Rupesh Chandra Das Dharmanagar North East 31-01-05 11-02-05
26 Satyajit Dutta Dharmanagar North East 31-01-05 11-02-05

go TOP

ix.

Sl. No Name of Trainee Division Circle Period
From To
1 Mrinal Chandra Das Guwahati Assam 14-2-05 26-2-05
2 AswiniKumarSarma Guwahati Assam 14-2-05 26-2-05
3 Ataur Rahman Guwahati Assam 14-2-05 26-2-05
4 Gopal Chandra Das RMS "GH" Dn Assam 14-2-05 26-2-05
5 Nani Das RMS 'S" Dn. Assam 14-2-05 26-2-05
6 Saumitra Goswami RMS 'S" Dn. Assam 14-2-05 26-2-05
7 Budhin Saikia Dibrugarh Assam 14-2-05 26-2-05
8 Kanailal Banai Dibrugarh Assam 14-2-05 26-2-05
9 Prahlad Dutta Sivasagar Assam 14-2-05 26-2-05
10 Jagen Baruah Sivasagar Assam 14-2-05 26-2-05
11 Tapan Kumar Singh Cachar Assam 14-2-05 26-2-05
12 Ramen Baruah Tinsukia Assam 14-2-05 26-2-05
13 Ali Hussain Darrang Assam 14-2-05 26-2-05
14 Madan Deka Nagaon Assam 14-2-05 26-2-05
15 Dinesh Ch. Kakati Nalbari-Barpeta Assam 14-2-05 26-2-05
16 Jamenuddin Manipur North East 14-2-05 26-2-05
17 Shyam Phainembam Manipur North East 14-2-05 26-2-05
18 Prabin Talukdar Meghalaya North East 14-2-05 26-2-05
19 Gopal Chakraborty Meghalaya North East 14-2-05 26-2-05
20 Sutapa Saha Agartala North East 14-2-05 26-2-05
21 Ranjeeta Reang Agartala North East 14-2-05 26-2-05
22 Carten H. Zarzouani Mizoram North East 14-2-05 26-2-05
23 Lalawmplii Mizoram North East 14-2-05 26-2-05
24 DarthanKhumaDauong Dharmanagar North East 14-2-05 26-2-05
25 Subhash Chandra Das ArunachalPradesh North East 14-2-05 26-2-05

go TOP

x.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Dipti Devi Guwahati Assam 28-02-05 11-03-05
2 AnimaDekaChoudhury Guwahati Assam 28-02-05 11-03-05
3 Babli Gupta Guwahati Assam 28-02-05 11-03-05
4 Minoo Sonowal Tinsukia Assam 28-02-05 11-03-05
5 Atul Chandra Das RMS "S" Dn. Assam 28-02-05 11-03-05
6 Martin Mullet RMS "S" Dn. Assam 28-02-05 11-03-05
7 Abdul Goffar RMS "GH" Dn Assam 28-02-05 11-03-05
8 Jagat Boro RMS "GH" Dn Assam 28-02-05 11-03-05
9 Bhalanath Dutta Dibrugarh Assam 28-02-05 11-03-05
10 Bisag Chandra Kalita Nalbari-Barpeta Assam 28-02-05 11-03-05
11 Abdul Hakim Nalbari-Barpeta Assam 28-02-05 11-03-05
12 Babul Boro Goalpara Assam 28-02-05 11-03-05
13 Chandan Pathak Goalpara Assam 28-02-05 11-03-05
14 Bangshidhar Baruah Darrang Assam 28-02-05 11-03-05
15 Binod Kumar Das Darrang Assam 28-02-05 11-03-05
16 Ruhidas Biswas Nagaon Assam 28-02-05 11-03-05
17 Latika Duarah Sivasagar Assam 28-02-05 11-03-05
18 Aparna Das ArunachalPradesh North East 28-02-05 11-03-05
19 Juli Hazrika ArunachalPradesh North East 28-02-05 11-03-05
20 Siba Prasad Bowmik Agartala North East 28-02-05 11-03-05
21 KamalRanjanChakraborty Agartala North East 28-02-05 11-03-05
22 Bidhanlal Dey Dharmanagar North East 28-02-05 11-03-05
23 Abhaya Chakraborty Dharmanagar North East 28-02-05 11-03-05
24 T. B. Chetri Mizoram North East 28-02-05 11-03-05
25 C. E. Marthheng Meghalaya North East 28-02-05 11-03-05

go TOP

xi.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Babul Bora Nagaon Assam 06-04-05 13-04-05
2 SaumitraKumarBora Nagaon Assam 06-04-05 13-04-05
3 DilipKumarHaloi Nalbari-Barpeta Assam 06-04-05 13-04-05
4 Bhagirath Das Nalbari-Barpeta Assam 06-04-05 13-04-05
5 Maya Chakraborty Goalpara Assam 06-04-05 13-04-05
6 Mukul Das Goalpara Assam 06-04-05 13-04-05
7 Mitali Das Gogoi RMS"GH" Dn. Assam 06-04-05 13-04-05
8 Anup Kumar Deka RMS"GH" Dn. Assam 06-04-05 13-04-05
9 PhaniBhusanChanda RMS "S" Dn. Assam 06-04-05 13-04-05
10 Tapan Kumar Kalita Darrang Assam 06-04-05 13-04-05
11 Bipul Ch. Das Darrang Assam 06-04-05 13-04-05
12 Pradip das Sivasagar Assam 06-04-05 13-04-05
13 Kwathan Deka Sivasagar Assam 06-04-05 13-04-05
14 Ajay Barman Cachar Assam 06-04-05 13-04-05
15 Mamani Devi  Guwahati Assam 06-04-05 13-04-05
16 SamsuzzamanAhmed Guwahati Assam 06-04-05 13-04-05
17 Jayanta Deb Dibrugarh Assam 06-04-05 13-04-05
18 Hemanta Gogoi Dibrugarh Assam 06-04-05 13-04-05
19 B.P.Barman Tinsukia Assam 06-04-05 13-04-05
20 Subodh KumarSingh Nagaland North East 06-04-05 13-04-05
21 Bhunithar Hazarika ArunachalPradesh North East 06-04-05 13-04-05
22 Aparna Das ArunachalPradesh North East 06-04-05 13-04-05
23 Bapan Chanda Meghalaya North East 06-04-05 13-04-05
24 Sunuta Goswami Meghalaya North East 06-04-05 13-04-05
25 Abhijit Bhattacherjee Dharmanagar North East 06-04-05 13-04-05
26 T.B.Chetri Mizoram North East 06-04-05 13-04-05

go TOP

xii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Rudra Kanta Saikia Dibrugarh Assam 18-04-05 30-04-05
2 Bhaben Sarma Dibrugarh Assam 18-04-05 30-04-05
3 Makbur Ali Nagaon Assam 18-04-05 30-04-05
4 Jiban Ranjan Nath Nagaon Assam 18-04-05 30-04-05
5 Prabir Senapati Cachar Assam 18-04-05 30-04-05
6 Reba Kanta Khanikar Sivasagar Assam 18-04-05 30-04-05
7 S. Ullah Sivasagar Assam 18-04-05 30-04-05
8 Ratneswar Basumatary RMS "GH" Dn Assam 18-04-05 30-04-05
9 Ramjan Ali RMS "GH" Dn Assam 18-04-05 30-04-05
10 Kashi Nath Boro RMS "GH" Dn Assam 18-04-05 30-04-05
11 Apurbalal Deb RMS "S" Dn Assam 18-04-05 30-04-05
12 Ranju Singha RMS "S" Dn Assam 18-04-05 30-04-05
13 Pallab Choudhury RMS "S" Dn Assam 18-04-05 30-04-05
14 Kamala Kanta Rabha Guwahati Assam 18-04-05 30-04-05
15 Animul Ahmed Goalpara Assam 18-04-05 30-04-05
16 Partha Pratim Hazarika Darrang Assam 18-04-05 30-04-05
17 Bipul Kumar Dutta Nalbari-Barpeta Assam 18-04-05 30-04-05
18 Sunil Kumar Deb Dharmanagar NorthEast 18-04-05 30-04-05
19 RamaniKantaBhattacherjee Meghalaya NorthEast 18-04-05 30-04-05
20 G.L.Shapeng Meghalaya NorthEast 18-04-05 30-04-05
21 A. Bungthanga Mizoram NorthEast 18-04-05 30-04-05
22 K.H.Nepui Manipur NorthEast 18-04-05 30-04-05
23 Satyajit Debbarma Agartala NorthEast 18-04-05 30-04-05
24 Anil Kumar  ArunachalPradesh NorthEast 18-04-05 30-04-05

go TOP

xiii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Indrajit Moran RMS "S" Dn Assam 9-05-05 21-05-05
2 Kamal Saikia Dibrugarh Assam 9-05-05 21-05-05
3 Bapuram Baruah Dibrugarh Assam 9-05-05 21-05-05
4 Tapan Kumar Ray RMS "GH"Dn. Assam 9-05-05 21-05-05
5 Jaysad Doloi RMS "GH"Dn. Assam 9-05-05 21-05-05
6 KrishnaKamalBarman RMS "GH"Dn. Assam 9-05-05 21-05-05
7 Ashok Sarma Nagaon Assam 9-05-05 21-05-05
8 Bimal Paul Tinsukia Assam 9-05-05 21-05-05
9 AnilBaranChakraborty Tinsukia Assam 9-05-05 21-05-05
10 Surajit Ghose Sivasagar Assam 9-05-05 21-05-05
11 Kiran Kalita Nalbari-Barpeta Assam 9-05-05 21-05-05
12 Kalyani Sarma Guwahati Assam 9-05-05 21-05-05
13 Meenakashi Barman Guwahati Assam 9-05-05 21-05-05
14 Gapikesh Chanda Cachar Assam 9-05-05 21-05-05
15 Ratan Deb Sarkar Agartala North East 9-05-05 21-05-05
16 Sjelebi Nagaland North East 9-05-05 21-05-05
17 G. Golmei Manipur North East 9-05-05 21-05-05
18 Mas Thangkhonen Manipur North East 9-05-05 21-05-05
19 Rubi Deori ArunachalPradesh North East 9-05-05 21-05-05
20 Khakamani Singh Dharmanagar North East 9-05-05 21-05-05
21 Bijit Dutta Meghalaya North East 9-05-05 21-05-05

go TOP

xiv.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 SeyievilieYhame Nagaland North East 06-06-05 18-06-05
2 Munna Kumar Singh Nagaland North East 06-06-05 18-06-05
3 BhupendraNarayanDey ArunachalPradesh North East 06-06-05 18-06-05
4 C. Lalninuria Mizoram North East 06-06-05 18-06-05
5 D. Apoukin Manipur North East 06-06-05 18-06-05
6 Ashish Kumar Dutta Agartala North East 06-06-05 18-06-05
7 Brigital Nongbai Meghalaya North East 06-06-05 18-06-05
8 Chintamani Khanmao Meghalaya North East 06-06-05 18-06-05
9 Rupak Debnath Dharmanagar North East 06-06-05 18-06-05
10 Anil Kumar Pathak Nalbari-Barpeta Assam 06-06-05 18-06-05
11 Gopal ChandraChanda Nalbari-Barpeta Assam 06-06-05 18-06-05
12 Parag Kumar Das Sivasagar Assam 06-06-05 18-06-05
13 Paritosh Das Gupta Cachar Assam 06-06-05 18-06-05
14 Brindaban Sarkar Cachar Assam 06-06-05 18-06-05
15 TakizurRahmanBorbhyuna RMS "S" Dn. Assam 06-06-05 18-06-05
16 Ranjit Kumar Das RMS "S" Dn. Assam 06-06-05 18-06-05
17 Ananta Boro Tinsukia  Assam 06-06-05 18-06-05
18 Arati Das Goalpara Assam 06-06-05 18-06-05
19 Deben Kumar Saharia Darrang Assam 06-06-05 18-06-05
20 Harkabahadur Miza RMS "GH" Dn Assam 06-06-05 18-06-05
21 Pradip Kumar Saha RMS "GH" Dn Assam 06-06-05 18-06-05
22 Mahar Ali Bhuyan RMS "GH" Dn Assam 06-06-05 18-06-05
23 Swapan Chanda Dibrugarh Assam 06-06-05 18-06-05
24 Ritu Sarma Nagaon Assam 06-06-05 18-06-05
25 Anil Kumar Das Guwahati Assam 06-06-05 18-06-05

go TOP

xv.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Mangi Singh Manipur NorthEast 01-08-05 06-08-05
2 Abdul Qudus Manipur NorthEast 01-08-05 06-08-05
3 Vanlal Oeriga Mizoram NorthEast 01-08-05 06-08-05
4 BirendraKumarDutta Meghalaya NorthEast 01-08-05 06-08-05
5 Sanjit Kumar Das Dharmanagar NorthEast 01-08-05 06-08-05
6 Dibakar Mazumdar Dharmanagar NorthEast 01-08-05 06-08-05
7 Jyotiprakash Das Sivasagar Assam 01-08-05 06-08-05
8 Khagen Saikia Sivasagar Assam 01-08-05 06-08-05
9 KhagendraNathChoudhury Tinsukia Assam 01-08-05 06-08-05
10 NarendraChandraRajbongshi Darrang Assam 01-08-05 06-08-05
11 Hara Kumar Das Darrang Assam 01-08-05 06-08-05
12 Pradip Kumar Saikia Darrang Assam 01-08-05 06-08-05
13 Shiva Prasad RMS "GH"Dn Assam 01-08-05 06-08-05
14 Bijit Kumar Bora Nagaon Assam 01-08-05 06-08-05
15 Durgeswar Bordoloi Nagaon Assam 01-08-05 06-08-05
16 Abinash Deori Nagaon Assam 01-08-05 06-08-05
17 Pratima Gogoi Dibrugarh Assam 01-08-05 06-08-05
18 Biraj Chandra Kalita Nalbari-Barpeta Assam 01-08-05 06-08-05

go TOP

xvi.

Sl.No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 P.H.Uanlalmuana Mizoram NorthEast 08-08-05 20-08-05
2 David Marboh Meghalaya NorthEast 08-08-05 20-08-05
3 Pranav Kumar ArunachalPradesh NorthEast 08-08-05 20-08-05
4 O. Lhaoba Singh Manipur NorthEast 08-08-05 20-08-05
5 A. Shyamacharan Manipur NorthEast 08-08-05 20-08-05
6 Syama SankarDebbarma Dharmanagar NorthEast 08-08-05 20-08-05
7 SunilBarmanChakraborty Tinsukia Assam 08-08-05 20-08-05
8 Hemanta Swargai RMS"GH"Dn Assam 08-08-05 20-08-05
9 Malay Ranjan Dey RMS"GH"Dn Assam 08-08-05 20-08-05
10 Binod Kumar Kalita RMS"GH"Dn Assam 08-08-05 20-08-05
11 Mahesh Chandra Kumar Guwahati Assam 08-08-05 20-08-05
12 Khagen Deka Guwahati Assam 08-08-05 20-08-05
13 Abdul Mannan Nagaon Assam 08-08-05 20-08-05
14 Gajendra Barman Nalbari-Barpeta Assam 08-08-05 20-08-05
15 Nagen Basumatary Nalbari-Barpeta Assam 08-08-05 20-08-05
16 Anjali Kutum Dibrugarh Assam 08-08-05 20-08-05
17 Bijan Kanti Dhar RMS "S" Dn. Assam 08-08-05 20-08-05

go TOP

xvii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 V. Singson Nagaland North East 05-09-05 17-09-05
2 Mahesh Pandit ArunachalPradesh North East 05-09-05 17-09-05
3 Amalendu Deb Dharmanagar North East 05-09-05 17-09-05
4 Lakshmi Kanta Nag Agartala North East 05-09-05 17-09-05
5 Dilip Das Agartala North East 05-09-05 17-09-05
6 Glaria B Rignjah Meghalaya North East 05-09-05 17-09-05
7 Y. N. Singh Manipur North East 05-09-05 17-09-05
8 Dipankar Paul Cachar Assam 05-09-05 17-09-05
9 HemendraBhattacherjee Cachar Assam 05-09-05 17-09-05
10 Subhamay Das RMS "S" Dn. Assam 05-09-05 17-09-05
11 Nishi Kanta Singh RMS "S" Dn. Assam 05-09-05 17-09-05
12 Samar Kumar Dey RMS "S" Dn. Assam 05-09-05 17-09-05
13 Naren Kalita RMS "GH" Dn Assam 05-09-05 17-09-05
14 Rabi Ram Das RMS "GH" Dn Assam 05-09-05 17-09-05
15 Utpal Medhi RMS "GH" Dn Assam 05-09-05 17-09-05
16 HemPadma Bora Nagaon Assam 05-09-05 17-09-05
17 PabitraChandraBordoloi Nagaon Assam 05-09-05 17-09-05
18 Chandra Kanta Baruah Dibrugarh Assam 05-09-05 17-09-05
19 Dhaneswar Deori Tinsukia Assam 05-09-05 17-09-05
20 Syber Shyam Tinsukia Assam 05-09-05 17-09-05
21 Bishnu Kaman Sivasagar Assam 05-09-05 17-09-05
22 Kamal Saha Goalpara Assam 05-09-05 17-09-05

go TOP

xviii.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 BasabjitDasBhowmik Dharmanagar North East 03-04-06 13-04-06
2 Anil Kumar ArunachalPradesh North East 03-04-06 13-04-06
3 S.B.Puehawsingh Manipur North East 03-04-06 13-04-06
4 Lalnothnsa Mizoram North East 03-04-06 13-04-06
5 Upen Saikia Sivasagar Assam 03-04-06 13-04-06
6 Prabin Mazumdar Tinsukia Assam 03-04-06 13-04-06
7 Julee Rani Kabui Cachar Assam 03-04-06 13-04-06
8 Apurba Paul Cachar Assam 03-04-06 13-04-06
9 Minakshi Das Goalpara Assam 03-04-06 13-04-06
10 Animul Ahmed Goalpara Assam 03-04-06 13-04-06
11 Dilip Kumar Sarma Goalpara Assam 03-04-06 13-04-06
12 Hiramani Haloi Guwahati Assam 03-04-06 13-04-06
13 Barnali Das Guwahati Assam 03-04-06 13-04-06
14 M. Chakraborty Guwahati Assam 03-04-06 13-04-06
15 Bitopan Dutta Dibrugarh Assam 03-04-06 13-04-06
16 Niranjan Das Dibrugarh Assam 03-04-06 13-04-06

go TOP

xix.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 KrishnaDebChoudhury Meghalaya North East 24-04-06 29-04-06
2 L. Bendenguali Ao Nagaland North East 24-04-06 29-04-06
3 Jagat Bandhu K.Pal Agartala North East 24-04-06 29-04-06
4 A. Buangthanga Mizoram North East 24-04-06 29-04-06
5 K. Lalzua Mizoram North East 24-04-06 29-04-06
6 G. Athenna Manipur North East 24-04-06 29-04-06
7 D.Libegainua Devi Manipur North East 24-04-06 29-04-06
8 Gopika Bhattacherjee Dharmanagar North East 24-04-06 29-04-06
9 Satyendra KishoreDey RMS "GH" Dn Assam 24-04-06 29-04-06
10 SunilKumarChakraborty RMS "GH" Dn Assam 24-04-06 29-04-06
11 Dhirendra Kumar Das RMS "GH" Dn Assam 24-04-06 29-04-06
12 Animun Rashid Talukdar Cachar Assam 24-04-06 29-04-06
13 Bishnu Pd.Bhattacherjee Cachar Assam 24-04-06 29-04-06
14 Swapana Chakraborty Nagaon Assam 24-04-06 29-04-06
15 Anuradha Bora Nagaon Assam 24-04-06 29-04-06
16 Faizuddin Khan Goalpara Assam 24-04-06 29-04-06
17 Kesu Kanta Gogoi Sivasagar Assam 24-04-06 29-04-06
18 Jiten Saikia Sivasagar Assam 24-04-06 29-04-06
19 Syed Chand Matand Ali Darrang Assam 24-04-06 29-04-06
20 Subir Kumar Das RMS "S" Dn Assam 24-04-06 29-04-06
21 Naren Hajaong RMS "S" Dn Assam 24-04-06 29-04-06
22 Jitendra Nath Deori Dibrugarh Assam 24-04-06 29-04-06
23 Maniram Mali Tinsukia Assam 24-04-06 29-04-06
24 Ganesh Das Guwahati Assam 24-04-06 29-04-06
25 Dhireswar Kalita Nalbari-Barpeta Assam 24-04-06 29-04-06

go TOP

xx.

Sl. No. Name of Trainees Division Circle Period
From To
1 Bali Kanta Duwarah Sivasagar Assam 16-06-06 30-06-06
2 Umesh Kalita Sivasagar Assam 16-06-06 30-06-06
3 Dina Dayal Das Nagaon Assam 16-06-06 30-06-06
4 Abdul Mannan Nagaon Assam 16-06-06 30-06-06
5 Kabi Mazumdar Tinsukia Assam 16-06-06 30-06-06
6 SubhashChandraKalita Guwahati Assam 16-06-06 30-06-06
7 Himagshu Athpuria Guwahati Assam 16-06-06 30-06-06
8 Sharadi Hazarika Dibrugarh Assam 16-06-06 30-06-06
9 Rajib Das RMS "GH" Dn. Assam 16-06-06 30-06-06
10 Manoj Das RMS "GH" Dn. Assam 16-06-06 30-06-06
11 Sishil Kumar Sarma Nalbari-Barpeta Assam 16-06-06 30-06-06
12 Paresh Malakar Nalbari-Barpeta Assam 16-06-06 30-06-06
13 Minakshi Das Goalpara Assam 16-06-06 30-06-06
14 Arati Das Goalpara Assam 16-06-06 30-06-06
15 T.S.Kipgen Manipur North East 16-06-06 30-06-06
16 Bijit Dutta Meghalaya North East 16-06-06 30-06-06
17 Nivedita Das Agartala North East 16-06-06 30-06-06
18 Gouri Paul Agartala North East 16-06-06 30-06-06
19 Mitali Bhattacherjee ArunachalPradesh North East 16-06-06 30-06-06

 

 

 
HOME :: ABOUT US :: TOURIST PLACES :: TRAINING SCHEDULE :: HELP DESK :: LIBRARY :: HISTORY CELL TRAINING ACTIVITIES :: TRAINEES :: OTHER LINKS :: ENQUIRY
 
 
 
Contents provided by Department of Post, Postal Training Centre, Guwahati
Site Designed, Maintained and Hosted by NIC, Assam State Centre, Assam Secretariat, Dispur, Guwahati-6